Kadınlar 20 Temmuz 2014 günü, Meclis’in kadın ve trans cinayetlerine karşı olağanüstü toplanarak acil eylem planı hazırlaması talebiyle sokaklardaydı. Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde eş zamanlı olarak yapılan gösteriler; kadın örgütleri, feminist ve LGBTİ örgütler, siyasi partiler, demokratik kitle örgütlerinden yaklaşık 150 imzacının oluşturduğu Cinayetlere Karşı Acil Eylem Grubu’nun çağrısıyla gerçekleşti.

“Kadın cinayetlerine karşı isyanımızı haykırmak için ev işi, çocuk bakımı dayatmalarına kulak asmadan sokaklara çıkıyoruz! Meclisin olağanüstü toplanması için ses çıkarıyoruz” diyen kadınlar, devletin ve hükümetin bu konudaki sorumluluğunu bir kez daha hatırlattı.

Sosyal medyada paylaşılan eylem duyurusu #KadınKatliamıVar hashtagi ile yaygınlaştırıldı. Çağrılar, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Marmaris, Fatsa, Kocaeli, Kayseri, Çanakkale, Eskişehir, Adana, Dersim, Ovacık, Antakya, Urfa, Denizli, Mersin, Samsun ve Van’da yankı buldu.  

Eylemlerin İstanbul’daki adresi Kadıköy’dü. Boğa heykelinden iskeleye dek yürüyen kadınlar, “Her yerde kadın cinayeti. Meclis Olağanüstü Toplansın” ve “Kadına Yönelik Suçlarda Erkeklik = Haksız Tahrik İndirimine Hayır” yazılı iki pankart taşıdı. Erkek şiddetiyle öldürülen kadınların fotoğrafları ellerinde, isimleri sloganlarındaydı.

http://www.sosyalistfeministkolektif.org/eylem-etkinlik/kadin-cinayetlerine-karsi-eszamanli-eylem20-temmuz-2014

http://bianet.org/bianet/kadin/157323-kadinlardan-meclis-e-cagri-cinayetlere-karsi-acil-eylem-plani

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.