Sosyalist Feminist Kolektif’ten kadınlar, 16 Mayıs 2015’te Beşiktaş pazarı çıkışında stand kurarak “AKP’nin makbul kadın dayatmasına karşı 7 Haziran seçimlerinde biz kadınlar emeğimizi, bedenimizi ve hayatlarımızı savunmak için oy kullanacağız!” başlıklı bildirileri dağıttı. HDP 2. bölge milletvekili adayı feminist Filiz Kerestecioğlu da etkinliğe destek verdi.

Kampanya, anneler gününe denk gelen 10 Mayıs 2015 tarihinde, sosyal medya eylemi ile başlamıştı. 19 Mayıs Salı günü, Kadıköy Salı pazarında bildiri dağıtımı yapıldı. Mini kampanyanın son eylemi, 23 Mayıs’ta Kadıköy Bahariye’de sokak etkinliği olarak gerçekleşti. Etkinlikte SFK ritm grubu konser verdi. Bildiri dağıtımının yanısıra “Makbul kadın olmayacağız!” pankartıyla hatıra fotoğrafları çekilerek sosyal medyada paylaşıldı.

“Bildiri”den bir bölüm:

7 Haziran seçimlerinde biz kadınlar emeğimizi, bedenimizi ve hayatlarımızı savunmak için oy kullanacağız!

7 Haziran Genel Seçimlerine sayılı günler kala tekrar hatırlatıyoruz.

Bize çizilen makbul kadınlık sınırlarını tanımıyoruz.

Evli, mümkünse üç çocuklu, evi çekip çeviren, yatakta seksi, dışarıda hanımefendi, hamarat, çocuk ve yaşlı bakımını ‘ah’ demeden üstlenen, itaatkâr, ücretli çalışsa da ev işi ve bakım hizmetlerini ihmal etmeyen, annelik kariyerinden vazgeçmeyen, hamileyken gezmeyen, boşanmaktansa ömür boyu köleliği göze alan ‘makbul kadınlar’ olmayacağız.
……..

AKP’ye rağmen direniyoruz! Kadınların fıtratında direniş var!

Çekin kirli ellerinizi üzerimizden! Bedenimize, emeğimize, kimliğimize dokunmayın!

Makbul/ makbul olmayan diye kadınları bölmenize izin vermeyeceğiz.

Ne sözde eşitlik ne sözde adalet istiyoruz!

Kimseye çocuk borcumuz yok, hele hükümete hiç yok!

Ev kadınlığı en büyük kayıt dışı çalışma! Hem 7/24 durmadan, hem güvencesiz! Ne kıdem var ne emeklilik! Önce borçlarınızı ödeyin. Devletten, sermayeden, erkeklerden alacaklıyız!

Biz kadınlar; Ne itaatkârız ne sabrımız kaldı!

Hükümetin bütün engellemelerine ve biz özgür kararlar verdikçe erkek şiddetine maruz kalmamıza rağmen; Gücümüzün farkındayız!

Üç çocuk, beş çocuk doğurma baskısına rağmen, doğurmak istemiyorsak doğurmuyor, istediğimiz kadar çocuk doğuruyoruz! Emin olun, tek mesleğimiz annelik değil!

Evlenmeden çocuk yapan, boşanan kadınların sayısı giderek artıyor!

Her gün daha çok sayıda açık eşcinsel ilişki yaşanıyor! LGBTİ Hareket güçleniyor!

Siz, erkek şiddetini önleyemediniz ama kadınlar erkek şiddetine karşı direnme yollarını buluyor.

Siz, kürtaj hakkını engellemek için uğraşadurun, kadınlar güvenli, erişilebilir, ücretsiz kürtaj hakkı için sokaklara döküldü. Kürtaj haklarına sahip çıkıyor ve kullanıyor.

Feminist hareketin sözü, eylemleri kadınlarla yavaş yavaş buluşuyor. Kadınlar hayatlarını değiştirmek için çabalıyorlar.
Biz kadınlar; Hayatlarımız, özgürlüğümüz, kurtuluşumuz için mücadeleye devam edeceğiz!

Yaşasın Feminist Mücadele!

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.