29 Temmuz 2009: Hindistan’da kadın örgütlerinden bekaret kontrolü protestosu

0
415

Hindistan’daki kadın örgütleri Yeni Delhi’de bir gösteri düzenleyerek bekaret kontrolü uygulamalarını protesto etti. Madhya Pradeş eyaletinde 151 kadın, devletin mali desteğiyle yapılan toplu evlilik töreninden önce zorunlu bekaret kontrolünden geçirilmişti. Kerala’da cinayet soruşturması nedeniyle gözaltına alınan bir rahibe, yine zorla bekaret testine tabi tutuldu.

Bir başka şok edici olay Bihar eyaletinin başkenti Patna’da yaşandı. Genç bir kadın, bir grup erkek tarafından kalabalık bir yolda, herkesin gözü önünde, üzerindeki giysiler çıkarılarak tacize uğradı. Olay yerinde bir polis ekibinin olduğu, ancak müdahale etmedikleri; hatta polislerin bir saat kadar bu saldırıyı izlediği iddia edildi.

Art arda gelen bu olaylar Hindistan’da kadınların büyük tepkisini çekti. Kadın örgütlerinin yaptığı çağrıyla 29 Temmuz 2009’da, Yeni Delhi’deki parlamento binası yakınında bir araya gelen eylemciler bekaret kontrollerini protesto etti. Kadınlar bu onur kırıcı davranışların son bulması için Başbakan’ı harekete geçmeye çağırdı.

http://www.pakistanchristianpost.com/detail.php?hnewsid=1294

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.