14_aralik_polis_kacirma

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde üç kişi tarafından kaçırılarak tecavüz edildikten sonra bırakılan İkitelli Ekin Sanat Merkezi çalışanı Sevda Aydın’ın da katılımıyla 13 Aralık 2005 tarihinde bir basın açıklaması yapıldı. İHD İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada, Sevda Aydın maruz kaldığı saldırıyı aktardı. Açıklamada faillerin derhal bulunması ve cezalandırılması istendi. Sevda’nın kaçırılmasının bir tesadüf olmadığı ve sivil polisler tarafından kaçırıldığı dile getirildi.

Sevda’nın anlatımlarına göre; Sevda Yusufpaşa durağında otobüs beklerken sivil bir araçtan “Bakar mısın” diye seslenildi. Sevda arabaya yönelince de zorla arabaya bindirilerek kaçırıldı. Arabada başına bir çuval geçirilerek bayıltıldı.

Sevda kendine geldiğinde bir şiltenin üzerinde yattığını, giysilerinin üzerinde olmadığını ve tecavüze uğradığını gördü. “Haydi, bundan sonra da devrimci sanat çalışmanı yap yapabilirsen” denilerek, Sevda yeniden arabaya bindirildi ve Çobançeşme’de arabadan atıldı. Bütün bu süreç boyunca Sevda’nın başındaki çuval hiç çıkarılmadı.

O dönemlerde muhalif, sosyalist kadınlara yönelik kaçırma ve tecavüz vakalarından biri olan Sevda’nın kaçırılmasına kadın örgütleri de tepki gösterdiler. Türkiye’nin birçok yerinde Sevda ile dayanışmak için eylemler yapıldı.

İstanbul’da da kadınlar, 15 Aralık’ta Sevda Aydın’ın kaçırıldığı Yusufpaşa  tramvay durağında toplanarak bir basın açıklaması yaptılar. Bağımsız feministler, Emekçi Kadınlar Birliği, DÖKH, Demokratik Kadın Hareketi, Amargi, Özgür Kadın, Gökkuşağı Kadın Derneği, Barış Anneleri ile EMEP, Halkevleri, EHP, Çağrı Dergisi, SDP ve Genel İş’ten kadınlar imzasıyla yapılan açıklamada “Ayışığı Kültür Merkezi çalışanı arkadaşımız Sevda Aydın bayıltıldı, tecavüze uğradı. ‘Haydi, şimdi, bu halinle yap devrimci sanatını’ diyerek tecavüzcü devlet kimliklerini ifşa edenler, cinsel işkencenin başka biçimlerde başka mekânlarda sürdürüldüğünü de rezilce ortaya koymaktan çekinmiyorlardı. Biz öfkemizi dayanışmamızla büyütüyoruz” denildi. “Sevda Aydın yalnız değildir”, “Üç gün önce bu duraktan bir devrimci kadın kaçırıldı. Duydunuz mu?” yazılı dövizler taşıyan kadınlar, “Öfkemizi sözcüklerimizle anlatmak mümkün değil. Bugün bir arada burada oluşumuzla dayanışmamızı, yüreklerimizle ve öfkemizle bilediğimizi haykırıyoruz,” diyerek tecavüzcülerin bulunup cezalandırılmasını istediler.

http://bianet.org/bianet/kadin/71563-genc-kadina-polis-tecavuzu-iddiasi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.