Beyoğlu’nda bir barda yaşanan tecavüz olayını protesto eden feministler, olayın geçtiği sokağı da kapsayan bir yürüyüş gerçekleştirdi. Eylem sırasında kafe ve barlarda oturanlara, Bekar sokaktan başlayarak bildiri dağıtıldı; duvarlara “Tacize, tecavüze son!” sticker’ları yapıştırıldı. Yürüyüş Mis sokak boyunca devam etti ve İmam Adnan sokakta noktalandı.

Civardaki kadınların da alkışlayarak destek verdiği eylemde, “Bu sokakta tecavüzcü var”, “Erkekler tecavüz ediyor, devlet göz yumuyor, kadınlar burada meydan okuyor” sloganları atıldı; can güvenliği talep edildi.

Dağıtılan bildiride şöyle denildi:

Biz kadınların evde, işte, okulda olmadığı gibi sokakta da can güvenliği yok. Biz kadınlar her yaşta, her konumda, her yerde, her meslekte, her saatte  erkeklerin cinsel taciz ve saldırılarına maruz kalabiliyoruz. Geceleri sokakta dolaşmak ise başlı başına erkeklerce şiddet gerekçesi, tahrik nedeni kabul ediliyor. Barlar, kafeler, sokaklar, meydanlar erkek işgali altındayken sokağa çıkmak cesaret istiyor. Özellikle tecavüzcü, tacizciler sokaktayken, polis onları yakalamazken, yakaladığı nadir zamanda yargı serbest bırakırken…”

“Tacize, tecavüze sessiz kalmak suça ortak olmaktır” diyen feministler, tüm kadınları yaşadıkları taciz ve tecavüz olaylarını örtbas etmek yerine teşhir etmeye çağırdılar.

http://bianet.org/bianet/toplum/115801-kadinlar-beyoglu-sokaklarinda-haykirdilar-tecavuze-son

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.