Kürt siyasi aktivist, feminist yol arkadaşımız Halide Dündar 3 Temmuz 2023 günü yaşamını yitirdi. 1962’de Diyarbakır’ın Lice ilçesinde dünyaya gelen Halide, Devrimci Demokratik Kadınlar Derneği’nin (DDKAD) yöneticiliğini yaptığı gerekçesiyle 1980 yılında tutuklanarak Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’ne konulmuştu. Henüz 18 yaşındaydı ve her türlü işkenceye maruz kaldığı cezaevinden iki yıl sonra tahliye edildi. Cezaevindeyken yaşadığı sancılar nedeniyle askeri hastaneye kaldırıldı ve ameliyata alındı. Ameliyatta yumurtalığının alındığını yıllar sonra bir tedavi sırasında doktorundan öğrendi.

Dicle Üniversitesinden mezun olan Halide, uzun yıllardır yaşadığı İstanbul’da matematik öğretmenliği yapıyordu. 61 yaşındaki arkadaşımız kalp yetmezliği nedeniyle İstanbul’da bir hastanede 25 gündür yoğun bakımdaydı. Cenazesi 4 Temmuz’da Diyarbakır’ın Lice ilçesinde toprağa verilecek.

Üniversitenin birinci sınıfında tanışmıştım seninle, cezaevinden yeni çıkmıştın. Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nin ağır işkencesinin izlerini ve etkisini yüzünde görmüştüm. Sana abla diyordum o zaman fakat sen mezun olup atandığın şehre gittiğinde ziyaretine gelmiştim, “Artık bana abla deme Canan” demiştin. O gün bugün benim manevi ablam, arkadaşım, meslektaşım, yoldaşım ve dostum oldun.

Seni anlatmak, seni yazmak sayfalar sürer Halidecim. Sen bence bu ülkede Kürt kadın mücadelesinin en özgün ve en hakiki örneğisin. Her koşulda ve her erkle mücadele etmekten kaçınmayan gerçek bir devrimciydin.

Kürt kadın yazım tarihinin ilk feminist Kürt kadın dergileri olan Roza ve sonra da Jujin’in yılmaz, heyecanlı ve en çalışkan emektarı, yaratıcısıydın. Sırtında heyben, heybende dergiler, sürekli koşturan bitmez tükenmez enerjisiyle yorumlayan gerçek feminist militandın. Kürt ve kadın kimliğiyle en çok bedel ödeyen Halide’ydin. Eminim tarihte mücadelenle, direngenliğinle, çalışkanlığınla, ürettiğin yazın ve fikirlerinle yer alacaksın. Dergilerimizde yazdığın cezaevi anıların, hikayelerin, röportajların, Kürtçe fıkraların ve sohbetlerinle sonsuza dek yaşayacaksın.

Sevgili ablam, öğretmenim, yoldaşım ve dostum Halide seni kaybetmek canımı çok acıtıyor ve çooook çoook üzgünüm.

Halide, güzel ve özel kadın; yaşayacak ve anlatacak, yazacak ve paylaşacak çok şeylerin vardı, ne yazık ki yarım kaldı.

Senin adını ve anılarını sonsuza dek yaşatmak biz kız kardeşlerinin görevi olacak.

Sevgiyle… Seni çok özleyeceğiz.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.