Lübnan’da tecavüz yasasını değiştirmek için kampanya yapan aktivistler, Beyrut’un ünlü sahilinde ürkütücü bir protesto eylemi sergiledi.

Otuzdan fazla beyaz gelinlik, palmiye ağaçları arasında darağacına benzer ilmiklerle asılı görünüyordu.

Lübnan yasaları halen, tecavüzcünün mağdur ile evlenmesi halinde aklanmasına izin veriyor.

Aktivistler, parlamentonun sıradaki oturumunda bu yasanın kaldırılması için bastırıyor.

Kadın bakanı Jean Oghassabian, yasa maddesini “taş devrinden kalma” olarak niteledi.

Hükümet dışı bir örgütlenme olan Abaad’dan Alia Awada “Ayda 31 gün var ve her bir gün, bir kadın tecavüze uğramış ve o tecavüzcüyle evlenmeye zorlanmış olabilir” dedi.

Ceza yasasının tecavüz, saldırı, kaçırma ve zorla evlendirme ile ilgili 522. maddesinin geri çekilmesi önergesi geçen yıl gündeme gelmiş ve Şubat ayında bir parlamento komitesi tarafından onaylanmıştı.

Aktivistler, milletvekillerinin, 15 Mayıs’ta oylanacak olan yasa maddesinin kaldırılmasından yana olmasını umut ediyor.

İlmiklerin ucunda rüzgarda salınan hayaletimsi gelinlikler, yaşam ve umuttan gelen vahşi bir nefes duygusunu veriyor. Tartışmalı yasanın tecavüz mağdurları üzerindeki etkisi, tam da bu tür bir etki.

Yerleştirme, Paris’te Lübnan’lı sanatçı Mireille Honein tarafından tasarlanmış. Kendisi bu yasa maddesinin kadınları “kimliksiz” bıraktığını ve “kadınlara bunu kabul ettirmeye çalışanlar için utanç verici olduğunu” söylemiş.

Geçen Aralık ayında bu yasayı protesto etmek için kadınlar banttan üretilmiş gelinlikler giydiler. Mireille Honein’in asılı gelinlikleri, kadına karşı şiddete dikkat çekerken sanatsal ifadeyi kullanan bir dizi eylemin sonuncusu.

Bu yazı 22.04.2017 tarihinde BBC web sitesinde yayınlandı.

Çeviren: Suzan Saner

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.