22 Mayıs’ta aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu’na verildi. Siyasi partilerin gösterdiği adaylardaki kadın oranı, aday gösterilen kadınların sıralamadaki yerleri bir anlamda partilerin kadın politikalarının aynası gibi. Buna göre daha önce Meclis’e giren AKP aday oranını ve daha önceki seçimlerdeki oy oranına ulaşırsa seçilecek yerden aday sayısını 3-4 puan artırırken, CHP biraz azaltmış gözüküyor. Ancak her iki partinin de seçilecek aday oranı %17’yi aşamıyor. Buna karşın HDP’nin kadın aday sayısında nispi bir düşüş varken, 2015 seçimlerinde aldığı oyu koruduğunda seçilecek yerden aday sayısını %38,9’dan 40,67’ye yükseltmiş gözüküyor.

Kuşkusuz kadınların eşit temsili buzdağının görünen yüzü. Soyut eşitliğin somut eşitliğe dönüşebilmesi için somut politikalara ihtiyaç var. Bu anlamda partilerin seçim bildirgelerinde öne sürdüğü politikalar, bugüne kadar gösterdikleri performans önemli.

HDP seçimlerde kadınların temsilini eşitleme yolunda attığı kararlı adımları, kadınlar için soyut eşitlik değil somut eşitlik için bir yol haritası oluşturduğu cumhurbaşkanlığı, parlamento seçim bildirgeleri ve HDP kadın meclisinin seçim bildirgesiyle güçlendirdi.

HDP Kadın Meclisi 2018 Seçim Bildirgesi:

[pdf-embedder url=”https://catlakzemin.com/wp-content/uploads/2018/05/Kadın-Meclisi-secim-bildirgesi.pdf” title=”Kadın Meclisi-secim bildirgesi”]

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.