Kısa adı BSP olan Birleşik Sosyalist Parti’de kadınların yürüttüğü yüzde 30 kota mücadelesi sonuçlarını verdi. 17-18 Haziran 1995 tarihlerinde yapılan I. Olağanüstü Genel Kongre’de 100 kişilik Genel Yönetim Kurulu’na 30 kadın seçildi.

BSP üyesi kadınlar kota ile ilgili BSP delegelerini ikna etmek için yoğun çalışmalar yürüttüler. “Olandan fazlasını istemiyoruz. Talebimiz en az yüzde 30!” başlıklı bir bildiri dağıttılar. Bildiri “Pozitif ayrımcılık yalnızca kota değildir. Bir başka deyişle kotayla yetinmek pozitif ayrımcı bir duruş için yetmez. Sayılar somut haklarıdır ezilen kesimlerin. Pozitif ayrımcılık ise en çok psikolojik süreçlerde işler. Ezen kesimin, ezilen taraf lehine kendini geri çekme kültürü oluşturabilmesi, ezen taraf olmanın tarihsel sorumluluğundan kurtulmasının tek yoludur bizce” cümlesiyle sona eriyordu.

1996 yılında BSP’nin de bileşeni olduğu Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) kuruldu. BSP’de kadınların kota kazanımı ÖDP tüzüğünde de yer aldı.

 http://bianet.org/bianet/kadin/76361-bir-kota-mucadelesi-hikâyesi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.