Son zamanlarda güçlü kadınlar epey kötü baskılara maruz kalıyorlar. Fakat bütün kadınlar güçlerini kötü emelleri için, ya da onlara onay-vermeyen penisleri avuçlamak[i] için kullanmıyorlar. @Her şeyi olan adam* bu İyi Kadın’ların bazılarıyla, erkekleri insan olarak görmeyi nasıl öğrendiklerini ortaya çıkarmak için söyleşti.

Yazar: @Her şeyi olan adam

Güçlü kadınlar kötü bir baskı altında. Eğer fotoğraf çekiminde erkeklerin popolarını avuçlamıyorlarsa, erkeklerin penislerini avuçluyorlardır çünkü bir star olduğunuzda bunu yapmanıza izin veriyorlar – her şeyi yapabilirsiniz. Bu uygunsuz davranış, ünlü kadınlara kötü bir işaret koyar. Peki gücünü kötüye kullanmayan, iyi olanları yok mu? Gerçekten erkeklere saygı duyan kadınlardan ne haber? Onların özelliklerinin ne olduğunu bulmak için bu nadir türlerle söyleştim. Bazılarının cevaplarını Twitter takipçilerimle paylaştım. CEO olan Claire adında bir kadın, erkek sorununun müttefiki, ilk katkıda bulunan o oldu.

 

“Bir oğlumun olması bana erkeklere nasıl saygı duyacağımı öğretti.” Claire, CEO.

 

Bir kadının çocuğu olduğunda, beklenmedik bir şey olduğu görülüyor. Bazı şeyleri oldukça derinden hissediyor:

“Erkeklerin de insan olduklarının nihayet fark ettiğimde üçüncü çocuğum da olmuştu.” şeklinde açıklıyor bir anne.

Bir oğul ya da kocaya sahip olmak gerçekten onu eve getiriyor:

Oğlumu ilk kollarıma aldığımda, kalbimin derinliklerinde onun insan olduğunu biliyordum. Yine de yakın ilişki içinde olmadığım erkeklerden pek emin değilim.

 

Kalbi ısıtan türden.

Yine de bazı kadınlar, güçlü, bağımsız erkeklerle çevrili olmalarına rağmen, adım atmakta zorlanıyorlar:

Baba, erkek kardeş, koca, oğul, amca, kuzen ve iki büyükbabaya sahibim! Bu da gösteriyor ki erkeklerde uzmanım. Hiçbirine saygım yok

 

Bu ise, oğulları olmayan kadınları zor durumda bırakıyor:

“Hiç oğlu olmayan bir kadın olarak, erkeklere saygı duymayı zor buluyorum.” Cathy, oğlu olmayan anne. Teşekkürler Cathy.

 

“Belgesel”i gördüm, çoğunlukla anlatılara ve çok az ölçülebilir olgulara dayanan türdendi. Bir film olarak ilginçti, ama belgesel olarak adlandırmak biraz zorlama olur, çünkü hadi yüzleşin, erkekler şu an Batı dünyasında her zaman olduklarından daha iyi durumdalar. Tweet: Doğru; saygı, kazanılmalı, “duygulara” dayanarak bedava dağıtılmamalı. Tarafsız kadın bilimcilerin, erkeklerin saygıdeğer olup olmadığını belirleyebileceği klinik testler öneriyorum.Klinik testlere gerek olmadığını birçokları tartışırken, bu kadınlar en azından çaba gösteriyor. Mağara kadını tipleri bunu denemez bile.

Erkeklerin saygı duymaya değer deneyimler ve hayatlar yaşadıklarına dair, sadece söylentilere bel bağlamak zorundalar. Biri bu kadınları gerçekten bu tamamen faydacı duruşu benimsedikleri için suçlayabilir mi? Her şeyden öte kadın, kanıtlanamayan şeylerden etkilenmesi zor olan, akılcı bir yaratıktır.

 

“Ne şanslıyım ki hiç oğlum olmadı, yani erkeklere aşağılayarak davranmakta özgürüm. Peh!”

Topluluk içinde yumuşak tarafını göstermeye hazırlıklı, CEO olan Claire gibi iyi rol modellerine ihtiyaç duymamızın nedeni, bu hayal kırıklığına uğratan tutumdur. Oğlunun doğumundan bile önce, içinin derinlerinde erkeklerin en az kadınlar kadar eşit olduğuna inandığını söylüyor. Bana söylediğine göre, genç bir kadın olarak fırsatını bulmuşken, götürebilecekken bile, onayı-olmayan penisi avuçlama olayında şımarmamış. Başka kaç kadın bu kadar uyanık olabilir?

CEO olan Claire’e çocukluğunu sordum. Bana annesinin babasını, gerçekten çok rahatsız edici ve ağlak olduğunda, sürekli yemek pişirmek, temizlik yapmak, çamaşır yıkamak ve ütü yapmakla ilgili dırdır ettiğinde bile, hiç dövmediğini söyledi. Gerçekten de alıngan erkeklerle çevrelenmiş olarak büyümüştü –babası, amcaları ve erkek kardeşlerinin hepsi kendi çizdikleri yolda kariyer yapmıştı. Yine de Claire kendisini gerçekten değiştiren dokunaklı bir andan söz etti:

“Bir erkek sincabı görmek ya da en azından benim bir erkek olduğunu düşündüğüm bir sincabı görmek, bana erkeklere nasıl saygı duyulacağını öğretti.” Claire, CEO.

 

Başka bir kadın da benzer bir yolculuk tarif etti:

Geçenlerde bir erkek ata bindim, o zaman erkekleri anlamayı ve onlara saygı göstermeyi öğrendim 🙂

 

Safiya da kısaca rastgele hayatın nasıl olabileceğini özetliyor:

Hiç beklenmedik anlarda hayatın ne fırsatlar sunabildiği ne ilginç. Seninle gurur duyuyoruz Claire.

 

CEO olan Claire’in ve söyleştiğim diğer güçlü kadınların, bir meslektaşın konumunu, önce ona sormadan indirme hayali kurmadıklarına eminim. Farklı şekillerde gösterseler de erkeklere saygı gösterenler politik yelpazesinde yer alan iyi kadınlarla tanıştım. Sol kanattan kadınlar erkek arkadaşlarını kullanıyorlar ve ne iyi olduklarını kanıtlamak için zekice yazıyorlar. Sağ kanat kadınları saygılarını başka yollardan gösteriyorlar, mesela erkeklere gülümsemelerini söyleyerek, onlara kaideler koyarak.

Yine de, bütün kadınlar modern dünyaya eklenecek kadar hızlı değil. Claire’in dediği gibi:

“Biz farklı bir zamandayız. Erkekler o zamanlar insan değildi. Uyum sağlamak zaman alıyor. Bu zor zamanlarda bizimle birlikte dayanın.” Claire, CEO.

İçinde bulunduğumuz zamana bakmadan, erkeklere nasıl saygı gösterileceğini öğrenmek için, kadınların gerçekten bir oğlu olması, erkek bir sincabı görmesi ya da erkek bir ata binmesi mi gerekir? Ya da erkekler basitçe, Claire’in diyebileceği gibi, çok tatlı oldukları için mi saygıyı hak ediyor?

*@Her şeyi olan adam satirik/ hicivsel bir Twitter hesabıdır. Temsil, ebeveynlik, eğitim ve medya alanlarında görünür olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğini sert ve neşeli bir tweetle teşhir eder. Sonuçlar komik, rahatsız edici ve muhtemelen devrimcidir.

Çeviri: Suzan Saner

Bu yazı 14 Kasım 2017’de Feminist Current sitesinde yayınlandı.

Ç.N. Bu video yorumlarda vardı, hoş:

[i] Ç.N. Geçtiğimiz sene infial yaratan, Donald Trump’ın kadınların “vajinalarını avuçlayarak” (grab them by the pussy) her şeyin yapılabileceği sözlerini çağrıştırmakta.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.