Belirli bir etnik gruba ilgi duyduğunuzu veya belirli ırksallaştırılmış özellikleri cinsel açıdan çekici bulduğunuzu söylemek bir iltifat veya olumlu bir şey değildir. Bu ırksal fetişleştirmedir ve bir ırkçılık biçimidir.

Irksal fetişleştirme ırkçılığın sinsi bir biçimidir.

Natalie Morris

Eğer daha önce online bir flört uygulamasına girdiyseniz muhtemelen profilinde “Siyah kadınları sever” veya “melez erkeklerden hoşlanır” ifadesini kullanan biriyle karşılamışsınızdır. 2018’de Love Island’da iki beyaz kadın yarışmacı, “melez” erkekleri sevdiklerini açıkça ifade ettikleri samimi bir konuşma yaptılar. Bundan sadece birkaç hafta sonra, popüler bir podcast’in beyaz kadın sunucuları, Siyah erkeklerle sevişmek istediklerini tartıştıkları ve “basketbolcu gibi boyu posu olan gerçek bir Siyah erkek” istediklerini söyledikleri için ağır bir şekilde eleştirildiler.

Belirli bir etnik gruba ilgi duyduğunuzu veya belirli ırksallaştırılmış özellikleri cinsel açıdan çekici bulduğunuzu söylemek bir iltifat veya olumlu bir şey değildir. Bu ırksal fetişleştirmedir ve bu bir ırkçılık biçimidir.

Irksal fetişleştirme, “tercih” kisvesi altında sıklıkla fark edilmeyen bir ırkçılık türüdür ve bu onun fark edilmesini ve onunla yüzleşmeyi daha da zorlaştırır.

Bazıları, bu yaklaşımların sorunlu doğasını kabul etmek yerine, belirli bir etnik gruba yönelik bir ilgiyi ifade etmenin uzun boylu erkek ya da kızıl saçlı kadınlara ilgi duyduğunu söylemek gibi basit bir tercih meselesi olduğunu iddia ederler.

Ancak bu argüman, ırksal fetişleştirmeyi basit bir romantik tercihten farklı ve daha zararlı kılan ırksal güç hiyerarşilerinin özgün dinamiklerini görmezden gelir.

Bu davranışın muhatabı insanlar genellikle, bunun asla bir iltifat gibi hissettirmediğini size ilk başta söyleyeceklerdir.

Rosie, Nijerya-kökenli Siyah bir kadın. İlişkilerinin başında beyaz eski erkek arkadaşının, onu ırksal olarak fetişleştirdiğini fark ettiğini söylüyor.

“Eski kız arkadaşlarına dair sorular sordum ve hemen hepsinin Siyah olduğunu fark ettim, o anda tehlike çanları çalmaya başladı” diyor Rose, Metro.co.uk’ye ve ekliyor “Ona hesap sorduğumda gülümsüyordu ve bana Siyah kadınlara ‘özel bir ilgisi’ olduğunu söyledi ve daha sonra sanki bunun iyi bir şey olduğunu düşünecekmişim gibi bedenlerimizde sevdiği şeyleri sıralamaya devam etti. Kelimenin tam anlamıyla sırıtıyordu ve bu şekilde sevimli olduğunu düşünüyordu.”

“Ona bir dizi “Siyah” özelliklere indirgenmenin aşağılayıcı olduğunu söylemek zorunda kaldım. Bu durum beni: acaba benden mi hoşlanıyor yoksa ‘Siyah kadın fikrinden’ mi? Siyah bir kadınla birlikte olma fikrinden heyecanlı ya da egzotik bir şey olduğu için mi hoşlanıyor gibi sorgulamalara itti.”

“Onunla olan beraberliğime yaklaşık bir ay daha devam ettim ama nihayetinde bu meseleyi boşveremedim.”

Irksal fetişleştirme nedir?

Irksal fetişleştirme, belirli bir ırkın üyelerine genellikle beyaz olmayan veya azınlıklaştırılmış gruplara duyulan cinsel isteklerdir.

Mikro saldırganlık, ilişkilerde ve romantik etkileşimlerde olumsuz muamele, insanlıktan çıkarma ve hatta cinsel istismar ve şiddet şeklinde ortaya çıkan karmaşık ve sinsi bir ırkçılık biçimidir.

Psikolog Dr. Roberta Babb Metro.co.uk’ye verdiği röportajda “Etnik kökeninizden dolayı arzulanmanın veya cinselleştirilmenin psikolojik etkileri çok yönlüdür” diyor ve ekliyor “Irksal olarak cinselleştirilmiş bir nesneye indirgenmek kişinin kişisel güvenlik ve benlik duygusunu, kendine olan saygısını ve özgüvenini olumsuz yönde etkileyebilir. Potansiyel bir partnere pek çok farklı şey sunabilecek çok boyutlu gerçek bir insan olarak görülmemek aşağılayıcı ve rahatsız edici olabilir.”

Dr. Babb ırksal fetişleştirmenin, bir meta, denenmesi ve fethedilmesi gereken bir şey veya bir ödül olarak görüldüğünüz için kafa karıştırıcı ve acı verici olabileceğini söylüyor: “Cinsel veya ilişkisel bir bağlamda, sosyal değerinizin kim olduğunuzla değil, hangi ırka mensup olduğunuzla belirlendiğini bilmek de hayal kırıklığı yaratır ve küçük düşürücüdür”.

Irksal fetişleştirmenin örnekleri

Büyük dudaklar, büyük bir popo ve kıvrımlı hatlara sahip vücut yapısı gibi genellikle Siyah olarak ırksallaştırılmış özelliklere dair tercih belirtme.

Siyah erkeklerin büyük penisli olduklarını varsaymak, penis büyüklüğü hakkındaki klişeyi sürdürür.

Siyah ve etnik azınlıklardan kadınlarının “sevişmeye daha hazır” veya daha kirli, yatak odasında daha istekli olacağına dair inanç.

Birine “Sarıhumma”lı olduğunu söylemek ki bu ırkçı terim Doğu Asyalılara cinsel olarak ilgi duyan beyaz bir kişiyi tanımlamak için kullanılır.

Asyalı kadınların ilişkilerde ve cinsel etkileşimlerde itaatkâr olacağı inancı.

Ve aslında cinsiyet ve ilişkiler dışındaki bağlamlarda ırksallaştırılmış kişinin gündelik olarak maruz kaldığı adaletsizlik, ayrımcılık, mikro saldırganlık, tecavüz ve şiddet artık kişiyi tahammül edilebilir ve çekici kılan şeye dönüşür. Ayrıca bu, duygusal olarak sancılı ve çetrefillidir ve kişinin karakterini ve davranışını da kısıtlar. Aynı zamanda, kişinin güvenlik ve güven duygusunu da etkileyebilir. Çünkü bir klişeye uymayacak şekilde davranmak tehlikeli olabileceğinden, etnik kökeninize bağlı olarak arzulanmak da kişiyi riske atabilir.

Irksal fetişin tercihten farkı nedir?

Tercih olduğuna inandığınız bir şeyin aslında ırkçı imaları olduğunu anlamak zor olabilir. Ancak fetişleştirmenin beyaz olmayan insanlar üzerindeki etkisi son derece zarar verici olabileceği için bu ayrımın yapılması önemlidir.

Bir Siyah kadına veya Asyalı bir erkeğe, yalnızca Siyah veya Asyalı olduğu için veya genellikle bu gruplara atfedilen belirli fiziksel özellikler nedeniyle ilgi duymadığınız sürece, onu çekici bulduğunuzu söylemenin ırkçı olmadığını belirtmek de önemlidir.

Ayrıca, sarı saçlı kadınlardan hoşlandığını söylemek, Siyah kadınlardan hoşlandığını söylemekle aynı şey değildir. Sarı saçlı olmak, Siyah olmak gibi, bir kişinin hayatı boyunca ayrımcılık ve sistematik eşitsizlik yaşamasına neden olan bir özellik değildir.

Yani, beyaz birinin -örneğin, uzun boylu erkekler veya uzun bacaklı kadınları çekici bulduğunu söylemesinden farklı olarak- Siyah, ya da Asyalı kadınları veya herhangi bir azınlık grubunu cinsel olarak çekici bulduğunu söylemesi, tarihsel bir güç dinamiğinin varlığına işaret eder.

Doktor Babb, “ırksal mercek”e atıfta bulunarak bu farkı mükemmel bir şekilde açıklıyor. “Bireyin ırksal kimliği, kendisi aracılığıyla göründükleri, cinselleştirildikleri ve seçildikleri merceği şekillendirir” diyor.

“Bu ırksal mercek, hiperseksüel, baskın ve itaatkâr gibi olumsuz ve gerçekçi olmayan basmakalıplar tarafından bilinçli ve bilinçsiz olarak desteklenir. Bu basmakalıplar aynı zamanda, bu fenomen dahilinde kimin cinsel olarak çekici olup olmadığını belirleyen beyaz üstünlüğüne içkin bilinçli ve bilinçsiz mekanizmalara da değinir. Dahası, bu yaklaşım, azınlıklaştırılmış kişileri, cinsel hizmet sunan, fantezileri yerine getiren ve incinmeyen tek boyutlu nesnelere indirgiyor. Bu aynı zamanda ırksal fetişizmin, kölelik ve sömürgeciliğe dayanan karanlık ve şiddet dolu tarihini de işaret ediyor”.

Siz onun “ilki” misiniz?

Sizin gibi biriyle daha önce birlikte olmadığını bilmenizi sağlayan ve ırksal kimliğinize odaklanan biri sizi fetişleştiriyor olabilir.

Flört edeceğiniz kişinin kullandığı dile dikkat edin

İnsanları nasıl tanımlıyorlar? Anlatılarında, tercihlerinde ya da belli bir şekilde hissedebileceklerine dair ifadelerinde olumsuz, ırkçı veya cinsel basmakalıplar var mı?

Deri renginiz için kakao, çikolata veya karamel gibi yiyecek isimleri kullanıyorlar mı?

Bu kullanımlar komik, iltifat veya flört gibi görünebilir. Ancak bunlar, bir başkasına hizmet etme ya da onu memnun etme gibi tek işlevi olan bir nesneye indirgendiğinizin ve ırksal olarak fetişleştirildiğinizin bir göstergesi olabilir.

Çeviren: Merve Çeltikçi

Bu yazının orijinali 22 Aralık 2020’de Metro’da yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.