Boğaziçi Üniversitesi’nin atanmış rektörü Melih Bulu, Boğaziçi Üniversitesi Cinsel Tacizi Önleme Komisyonu’nun (CİTÖK) ofis koordinatörü Cemre Baytok’u ücretsiz izne çıkararak komisyonu fiilen işlevsiz hale getirdi. CİTÖK 2016-2021 yılları arasında yaptıklarını raporladı. Cemre Baytok’un sözleşmesi resmen feshedilmemesine rağmen rektör yardımcısı gelen başvuru maillerini sekreterine yönlendireceğini duyurdu.

Diyarbakır’da faaliyet gösteren Rosa Kadın Derneği’ne polis baskın düzenledi ve dernek ofisinde arama yaptı. Aynı gün, Rosa Kadın Derneği ve TJA aktivistlerinin de aralarında olduğu 24 kadın gözaltına alındı. Gözaltına alınan kadınlardan altısı tutuklandı, dokuzu adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı, birine ev hapsi verildi. Sekiz kadının ise gözaltı süresi 48 saat uzatıldı.

İstanbul Sözleşmesi eylemine katılan dört mülteci hakkında sınır dışı kararı verildi. Gözaltı gerekçesi olarak “basın açıklamasına katılma” ve “pankart tutma” gösterildi.

Aydın’da birlikte yaşadıkları evi ateşe verip imam nikahlı eşini yakarak öldüren 41 yaşındaki Fatih Alp Ülgen, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Karar öncesi son sözü sorulan Ülgen, “Alnım açık. Allah katında gönlüm ferah,” dedi.

Kayseri’de yol kenarında kimliği tespit edilemeyen 25 yaşlarında bir kadının cesedi bulundu. Kadının vücudunda 15 bıçak darbesi tespit edildi.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde dört yaşındaki oğlu Kuzey Efe’yi araç içerisinde ses yaptığı için boğarak öldüren ve suçunu itiraf eden Hüseyin Ersezgin, bir buçuk ay cezaevinde yattıktan sonra tahliye oldu. Eski eşi Melis Dilan Akpınar, Hüseyin Ersezgin’in her an kendisi ve altı buçuk yaşındaki kızını öldürebileceğini söyledi.

ABD’nin Arkansas eyalet meclisi; valinin, ailelerin ve sosyal hizmet çalışanlarının itirazlarına rağmen trans gençler için uygulanan hormon tedavisi gibi yöntemleri yasaklayan yasayı geçirdi.

Gazeteciler Platformu, Van’da yaşayan göçmen kadınların sorunlarını haberleştirdi. Haberde konuşan İranlı Kürt Asrin Karimpour, “İran’da uzun yıllar müzisyenlik yaptım. Konservatuvar mezunuyum ve müzik alanında çalıştım. Ancak İran’da yasaklar vardı. Kadınların sesi haram sayılıyordu. Ben yasağa karşı geldim. Çünkü bu engel ve sansür zoruma gidiyordu” diyor.

Aralarında Tokat Belediye Başkan yardımcıları da var; HDP, 14 yaşındaki çocuğa cinsel saldırı iddiasını Aile Bakanı’na sordu.

Avukatlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının ardından, şiddet mağduru kadınların karakoldan geri çevrildiğini açıkladı. EGM ise “somut olay bilgisine ulaşılamadığını” iddia etti.

Antalya’da Dilara Kandak’ı öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Yorulmaz isimli erkek, istinaf mahkemesinde beraat ettirildi.

Denizli’de 14 yaşındaki bir kız çocuğunun evde doğum yapması üzerine, annesinin birlikte olduğu Şakir Orhan tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Şakir Orhan tutuklandı.

Ankara’da mahkeme, iki kadın ile bir kız çocuğunun yolunu kesip, zorla elbiselerini çıkarıp vücutlarına dokunan erkeklerin saldırısını “şehevi nitelik taşımadığı” iddiasıyla cinsel saldırı olarak değerlendirmedi ve erkeklere verdiği cezalarda ‘iyi hal’ indirimi uyguladı.

Antalya’da kendisinden ayrılan Beyza Yurttaş’ı zorla alıkoyup darp eden, Yurttaş’ın şikayetine rağmen serbest bırakılan Bülent Yüksek, yapılan itiraz üzerine tutuklandı.

Elazığ’da, Salih Yılmaz Coşkun, Bahar B.’yi bıçaklayarak öldürdü.

Antalya’da Murat Kaya, bir kadını darp edip cinsel saldırıya maruz bıraktı; intihara teşebbüs eden kadın yatağa bağımlı hale gelirken Kaya, 16 yıl ceza aldı.

Katı kürtaj yasaları uygulayan Şili’de hükümetin kadınlara doğum kontrol ilacı yerine şeker hapı dağıttığı, bu nedenle en az 150 kadın plansız bir şekilde hamile kaldığı ortaya çıktı; hükümet ve ilaç şirketi olayla ilgili sorumluluk almayı reddetti.

Gaziantep’te evli olduğu Aysel Kurt’u döverek öldürdüğü iddiasıyla yargılanan İhsan Çayır hakkında, “mahkumiyetinin üç yaşındaki çocuğunu mağdur edecek olması” nedeniyle beraat kararı verildi.

Sidar Alanç ve yakınları tarafından ölüm ve cinsel saldırıyla tehdit edilen Dilan Koç durumu sosyal medyada duyurdu; gelen tepkiler üzerine Büyükçekmece Kaymakamlığı Koç için 6284 kapsamında koruma kararı aldı ve konuya dair soruşturma başlattı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.