Afganistan’ın hem kadınlar hem de erkekler Ulusal Lig’i 24 Eylül 2020’de dokuzuncu sezonuna başladı. Kabil, Herat, Belh, Cevzcan, Ghor ve Bamyan’dan kadın futbol takımları maçlarını Kabil’de oynadı. Herat takımı, pazar günü heyecan verici bir maçta Kabil’i 3-2 yendikten sonra Kadın Futbol Ligi Şampiyonu unvanını kazandı. Herat takımı ayrıca Cevzcan’ı yenerek altı lig puanı elde etti. Ghor takımı Belh’i yendikten sonra yarı finale yükseldi. Herat takımının üyesi Fatima Haidari maçtan sonra şunları söyledi: “İyi bir maçtı… Önümüzdeki maçlarda daha çok çaba göstereceğiz. Ligde şu ana kadar sekiz gol attım.”

Taliban’ın tehditlerine ve ulusal sporları olan Buzkaşi’den tarihsel olarak dışlanmalarına rağmen Afgan kadınlarının spora katılımı artıyor. Taliban’ın 2001’de devrilmesinden sonra Afgan kadınlar bisiklet, bowling, izcilik, doğa yürüyüşü, kriket, futbol, tekvando ve boks gibi çok sayıda spora katılıyor. Kabil, Herat ve Mazar-e-Sharif gibi büyük şehirlerdeki kadınlar kendi spor kulüplerini yönetiyor. Sadece kadınlara özel birkaç yüzme havuzu da var.

Afgan kadın atletler uluslararası oyunlara da katılıyor. 2016 Yaz Olimpiyatları’nda Kimia Yusufi, 100 metrelik pistte en iyilerin en iyilerine karşı yarıştı. Kimia Yusufi, Afganistan’ı Rio’da temsil eden üç sporcudan biriydi ve tek kadındı. Afgan hükümeti spora katılımı teşvik etmek için kız okullarında oyun alanları inşa etse de, kadın sporcular tesis ve kaynak eksikliğine dikkat çekmeye devam ediyor. Bazı takımlar batılı bağışçılardan destek alıyor; Amerika Birleşik Devletleri, Afganistan’daki kadınların spora katılımının önde gelen destekçilerinden biri olmaya devam ediyor.

Fiziksel olarak aktif olmak ve açık hava etkinliklerine katılmak, çoğu Afgan kadın için hâlâ gerçek hayatın bir parçası değil. En büyük engellerden biri de kadınların evin dışındaki varlığının hâlâ utanç verici bir tabu olarak görülmesi ve açık hava etkinliklerinin sadece erkekler için olduğuna inanılması. Spor salonları ve parklar hâlâ kadınların tacizle karşılaşabileceği, sadece erkeklerin bulunduğu alanlar. Afganistan’ın kadın futbol takımları arasındaki maçın TOLO TV’de canlı olarak yayınlanması ise kadınların spora katılımını normalleştiren ve daha fazla kadını katılmaya teşvik eden bir adım oldu.

Çeviri: Başak Gümüş

Bu yazının orijinali 19 Ekim 2020’de Feminist.org’da yayınlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.