Filistin, feminist bir meseledir. Aşk, özgürlüğe giden yolu gösteriyor. Yaşamı savunuyoruz ve dünyanın her yerindeki feministlere Filistin özgürlüğü mücadelesi için konuşma, örgütlenme ve mücadeleye katılma çağrısında bulunuyoruz.

Filistinli Feminist Kolektif/The Palestinian Feminist Collective* 

Sizin topraklarınızda kalmak için gösterdiğiniz kararlı irade, bir ilham, azim ve cesaret kaynağıdır. Bir kez daha, memleketimizin en kuzeyinden en güneyine Filistinliler yerleşimci sömürgeciliğin toprağı ve halkı parçalara ayırma teşebbüsüne karşı koyuyorlar. Siz, Celile’den Gazze’ye, Filistin coğrafyasının karşılaştığı militer gaddarlık ve uluslararası cezasızlığı gözler önüne seriyorsunuz. Şeyh Cerrah ve Mescid-i Aksa’da yaşanan devlet ve yerleşimci şiddeti ve etnik temizlik bir istisna değildir. Bunlar, 1948’den beri Filistinde zamansal ve mekânsal olarak devam eden Nakba’nın bir parçasıdır.

Filistinli kızkardeşlerimiz, yaralanma ve ölüm riskine ve bütün engellere rağmen, savunduğunuzdan vazgeçmeme azminiz bizim cesaretimizdir. Cinsiyetçi şiddet, yerleşimci sömürgeci pratiğin tam merkezinde yer alıyor. Bu erkekleştirilmiş ve militerleştirilmiş sömürgeciliğe karşı direnişinizde sizinle beraberiz. Filistin yaşamına ve toprağına bir defa daha yapılan saldırı sebebiyle yaşadığınız acıyı paylaşıyoruz. Yerleşimcilerin insanlarımızın hayatlarını mahvetmesi ve onları öldürme çağrılarında bulunması karşısında çok öfkeliyiz. Siz Gazze’deki hava saldırılarına, ses bombaları, göz yaşartıcı gaz, tazyikli su, plastik mermilere ve Kudüs’te kutsal mekanlarımıza, Ramazan ayında yapılan saygısızlıklara karşı direnirken biz de tetikte duruyoruz. Yayın organlarının Filistin mücadelesini inatla görünmez kılmalarına karşı direnişinizde sizinle beraberiz.

Uğraşlarınız nesillerdir bize şunu öğretti: Filistin, feminist bir meseledir. Aşk, özgürlüğe giden yolu gösteriyor. Yaşamı savunuyoruz ve dünyanın her yerindeki feministlere Filistin özgürlüğü mücadelesi için konuşma, örgütlenme ve mücadeleye katılma çağrısında bulunuyoruz. Şeyh Cerrah, Silwan ve diğer bölgelerdeki evlerin gaspına derhal son verilmesi ve Gazze’deki hava saldırılarının derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz.

Tüm Filistin halkına sesleniyoruz, sizinle birlikteyiz. Siz, tüm dünyadaki Filistinlilerin sömürgeci şiddetin korkusu olmadan yaşayabilecekleri bir geleceğe sahip çıkıyorsunuz. Böyle bir gelecekte, çocuklarımız ve evlerimiz güvende olacak. Bu, sömürgeci kapatma ve hapsetmelerin olmadığı bir gelecek olacak ve bu, ibadetlerimizi özgürce yapabileceğimiz bir gelecek olacak.

Bizler, Filistin halkının sömürgeleştirilmesi ve mülksüzleştirilmesini desteklemiş olan ABD imparatorluğunun kalbinde boydan boya pek çok şehirde ayaklanıyoruz. Tamamen bambaşka bir gelecek hayalimiz, eşitlik, adalet ve birbirimize bağlanarak yaşamı savunmaya dayanıyor. Sesiniz, azminiz ve sebatınızla onur duyuyoruz ve Filistin ve diaspora için adalet ve özgürlük için ortak mücadelemizi sürdüreceğimize söz veriyoruz.

Direnişle.

Çeviren: Ekin Kurtiç

Yazının orjinali 14 Mayıs 2021’de jadaliyya.com’da yayımlanmıştır.

*Filistinli Feminist Kolektif, ABD’deki, cinsiyetçi ve sömürgeci şiddet, baskı ve mülksüzleşmeye karşı çıkma yoluyla Filistin’in sosyal ve politik özgürleşmesine kendini adayan Filistinli ve diğer Arap kadınlardan ve feministlerden oluşan bir gruptur.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.