Ambient, güncel enstrümantal müzik, modern klasik müzik şarkılardan oluşuyor. Tempodan çok, melodinin ve ‘atmosfer’in önce çıktığı parçalar bunlar.

Livia Marin, Broken Things/Nomad Patterns

Yapılacaklar listesine bakıyorum. İki sütundan oluşuyor. Soldakiler iş için yapılacaklar, sağ sütunda ‘kişisel’ olanlar var. Duvar tamir ettirilecek, nemden duvarın bir bölümünün boyası yara kabuğu gibi havaya kalktı, bu olağanüstü doğa olayını her gördüğümde şaşkınlıkla karşılıyorum ve kabuğu koparmamak için kendimi zor tutuyorum. Kırık tezgâh için ev sahibi aranacak, fakat pandemide usta çağırmak çok mantıklı olmasa gerek. Nüfus Müdürlüğü’ne gidilecek. Oğlana demir iğnesi yaptırılacak, doktora tekrar götürmek gerek, şort almak lazım, vitamini 50 küsur liraymış.

Bugünkü hayatım 25 yaşındakinden hayli farklı. Yapılacak listelerim uzuyor da uzuyor. Pandemi de üstüne tuz biber oluyor. Pek insan göremiyorum, iç dünyam kuraklık tehlikesi altında. Bu düşünceler eşliğinde oğlanı uyutuyorum, kendime kahve yapıyorum. Ve bu sefer farklı bir listeyi açıyorum.

Ambient, güncel enstrümantal müzik, modern klasik müzik şarkılardan oluşuyor. Tempodan çok, melodinin ve ‘atmosfer’in önce çıktığı parçalar bunlar. En önemli işlevleri dinleyende bir tür genişlik ve özgürlük hissi yaratmaları. Hiç fena bir balkonu olmayan ama 12 katlı bir apartmanın gölgesinde kalan dairemde bir tür iyilik hâli yaratıyorlar.

Ambient müzik ifadesini ilk kullanan kişi, İngiliz müzisyen Brian Eno da ambient’ı “sakinlik yaratması ve düşünme alanı açması”[1] için tasarlanan müzik olarak tanımlamış. Gerçekten de istenirse arka planda bir eşlikçi ya da ön planda bir hayal gücü ve düşünce zemini olabiliyor. Benim için de bu parçalar 25 yaşındaki benle aramda bir devamlılık yaratıyor. Sanki hiçbir şey değişmemiş, salgın olmamış, listeler yapılmamış ve kafama estiğinde bir yerlere gidebiliyorum.

Uzun yıllar içinde elektroakustik, modern klasik ve ambient parçaları derlediğim –şimdilik 60 saatlik- bu şarkı listesini sizlerle paylaşıyorum. Ve ferahlık hissi verecek bir başka müzik listesinde buluşacağımızı ümit ediyorum:

 

[1] G, M. A Short History of Ambient & Downtempo Music. ambientmusicguide.com. http://ambientmusicguide.com/history-of-ambient/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.