Gelişmiş teknolojiden, kendi kendine park eden, tekerlekleri 360 derece dönen araçlardan bahsediyoruz. Orada diyor ben erkeklik mevzusundan manuel alıyorum, yoksa otomatik araç kullanacağım. O erkekliğine zeval getirmemek için manuel vites ehliyeti almak istiyor da ben niye istiyorum?

Martha Rosler, Nature Girls or Jumping Janes

L Park

Yazıyı ortala

  1. Duba kör nokta

Geri vites

Direksiyon tam sağ

Sol ayna hizasına al dubayı

Direksiyonu düzelt 1.5 tur

Diğer dubayı omuz hizası

Çıkış için

Duba ayna seviyesine gelince vites 1 sağ

Paralel Park

Çizgileri direksiyonun altına al

Orta duba omuz hizası

Geri vites

Direksiyon tam sağ

Sol aynada siyah dubayı tam köşeye getir

Sonra direksiyonu düzelt

Sağdaki 1. Siyah duba sağ aynanın arkasına gelecek

Sağ aynayı aşağı çevir

Direksiyon tam sol

Paralel olacak araç dur

Direksiyon düzelt

Vites 1

Tam sağ çık

Kaçıncı dersti hatırlamıyorum direksiyon hocası bana çak yapmak için elini uzattı, ben şaşkın elimi uzatmadım.

Ne oldu biz samimi değil miyiz?

Ne ara samimi olduk?

İlk derste bana siktir git dedin…

Şaşırdım. Başka bir bağlamda kavga dövüş sebebi bu küfür nasıl oldu da samimiyet göstergesi oldu? Sabahın köründeki derslerde henüz uyanmamış ben demiş olabilir miydim? O sıradaki sohbeti ve afyonu patlamamış olmayı göz önünde bulundurunca demiş olabilirdim. Sohbet şuydu: Kişiden kişiye değişir ama kaçıncı dersten sonra öğrenciler (onlar aday diyor) rahatlıyor diye sormuştum. O da senin dediğin gibi kişiden kişiye değişiyor ama erkekler daha iyi dedi. Tam bu noktada siktir git demişim. Demiş olabilirim. Cinsiyetçi bir küfür olmasının ötesinde dediysem tam yeri gibi sanki. Tahmin edersiniz direksiyon hocası bir erkekti. Sadece penise sahip olduğu için daha iyi olduğunu sanan cinslerden.

Peki sen kaç yaşında oturdun direksiyona diye soruyorum.

Oo ben ilkokulda kullanıyordum.

Ee işte o yüzden, pipi ya da kukuya sahip olmamızla ilgisi yok diyorum.

Ben 33 yaşında ehliyet almak için direksiyona ilk kez oturmuş, usta bir şoförün kızıyım. Kız çocuğu olmam mı engeldi babam tarafından o koltuğa oturtulmamış olmama? Bilemiyorum, tek sebep bu değildir demek istiyorum.

Başka “mahallelerden” farklı cinslerden karşılaşmalara vesile direksiyon dersleri. İki farklı erkek hoca ile karşılaştım. Pek garip değil konu alkole geliyor, içki içen kadın prototipinde bir aday. Rahat, gevşek, samimi her ne ise artık…

Bir derste arka koltukta benden sonra ders alacak olan bir erkek öğrenci oturuyor, park sırasında mini bir trafikteyiz, manuel araçla dur kalk yapıyoruz. Evet, manuel vitesli araçta ehliyet almaya çalışıyorum. İstanbul trafiğinde manuel araç kullanmanın ne kadar zor olabileceğinden bahsediyoruz, ki etrafımızda otomatik vites olmayan araç yok neredeyse diyoruz. Bir de şoförsüz hareket eden araçlar var, hatta gelişmiş teknolojiden, kendi kendine park eden, tekerlekleri 360 derece dönen araçlardan bahsediyoruz. Orada diyor ben erkeklik mevzusundan manuel alıyorum, yoksa otomatik araç kullanacağım. O erkekliğine zeval getirmemek için manuel vites ehliyeti almak istiyor da ben niye istiyorum? Onu da bilmek, onu da yapabilmek için, dedemin köydeki Toros’unu ya da başka bir manuel vitesliyi kimseden yardım istemeksizin kullanmak için. Bu iyi mi kötü mü onu da bilemiyorum şimdi.

Kadın direksiyon hocaları da görüyorum çalışma alanında. Ne iyi diye seviniyorum, keşke bana da kadın hoca denk gelseydi. Sonra kadın hocası olan başka bir kadına soruyorum.

Hocan nasıl?

Cinsiyetçi, erkekler daha iyi dedi o da…

Sınav günü. Hava soğuk. Otobüsten bozma içine sığınılan kafeye döndürülmüş bir araç içerisinde her yaştan en az beş kadınız. Bir kadın var dersi için hocasını bekliyormuş, belli cevval bir kadın. Erkek hocası geliyor, o iniyor otokafeden. Arkasından onu tanıyan bir kadın, onun göçmen bir kadın olduğunu, çok becerikli olduğunu söylerken onun aslında otobüs ehliyeti almak istediğini ama kocasının ketlemesiyle daha küçük araç ehliyeti aldığını ekliyor. Erkekler hep böyle; direksiyon sınavını geçemezsin “ee zaten zor senin yapacağın iş değil” derler, geçersin “zaten kolay” derler, ehliyeti büyüteyim dersin “sen ne yapacaksın” derler diyor.

Bu kadar erkeklerin kendilerine hüküm sürdükleri bir alanda, erkekliği tescilleme aracı manuel vitesle mücadelem pratiksiz sürüyor. İşin sonunda üçüncü sınavında da geçememiş son sınav hakkıyla ehliyet almaya çalışan biriyim. Teoride iyi çalışan kafam park için aldığım komutları telefonuma kaydettiriyor ama pratikte dubalar hep araca temas derdindeler.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.