7 Şubat 1998: Bekâret kontrolünü destekleyen Işılay Saygın’a istifa çağrısı!

0
2929

Aile İçi Şiddete Son Kampanyası’nı yürüten kadın grupları, Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın’ın son günlerde ardı ardına yaptığı basın açıklamalarını protesto etmek üzere, 7 Şubat 1998 Cumartesi günü, Taksim Meydanı’nda bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada; “Bekâret kontrolünü bu kadar candan destekleyen, bekâret kontrolü yüzünden intihar eden kadınların intiharını ‘ediyorsa, edecektir’ diye adeta normal karşılayan; ‘üç-beş intiharı’, ‘önemsiz birşey’ olarak tanımlayan, en cinsiyetçi, en maço, en sert, en hoşgörüsüz haliyle, hem ‘baba’ hem de ‘koca’ olduğunu gayet iyi bildiğimiz devletin ‘baba’lığını bir kez daha ilan edip savunan, kendisi de içinde olmak üzere, halen evli olmayan tüm kadınları ‘özel hayatı’ bile olmayan bir garip yaratıklar olarak gören, ‘Kadınlar politikada eşit düzeyde temsil edilmek istiyorlar. Yoksa diğer şeylerde önemli bir sıkıntının olduğuna inanmıyorum’ diyebilen birinin ‘Kadın Bakanlığı’ koltuğunda neden oturduğunu anlamak mümkün değil” denildi. “Işılay Saygın’ın kadınların hayatını cehenneme çeviren bu sorunları çözme iddiasındaki ve kadınların yıllar süren mücadelesi sayesinde kurulmuş olan bu bakanlıkta bir dakika bile kalmasını istemiyoruz” diyen kadınlar Işılay Saygın’ın derhal istifa etmesini istediler.

Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Işılay Saygın, 27 Aralık 1997’de Yeni Yüzyıl’da yayımlanan röportajında gazeteci Neşe Düzel’in bekaret testi ve ilgili intiharlar konusundaki sorularına şöyle yanıt vermişti:

N.D: Kaç genç kız bekaret kontrolü yüzünden intihar etti bu ülkede?

– Ediyorsa edecektir.

N.D: Bakire oldukları halde bu utanca dayanamayıp intihar ettiler.

– Bence o kadar önemli bir şey değil o. Üç tane, beş tane. Caydırıcı olsun diye bazı kurallar koymak, terbiye vermek lazım. Böyle bir diyaloğa girmesin erkekle.

N.D: Bekaret testi bütün genç kızlara uygulanıyor.

– Uygulansın canım ne olacak. Annesi babası, çocuğuna gereken uyarıyı yapsın; çocuk da hareketlerini ona göre ayarlasın.

Işılay Saygın, bekâret kontrolü ve zina suçu konularında kendi görüşüne katılmayan Başbakanlık Danışmanı Selma Acuner’in ardından Kadının Statüsü ve Sorunları Genel Müdürü Demet Dörtlemez’i de görevden aldı. Selma Acuner, görevden alınma nedeninin Saygın ile aynı düşünceleri paylaşmamaktan kaynaklandığını söyledi. Acuner. Saygın’ın talimatıyla görevden alınmadan önce de hakkında soruşturma açıldığını kaydetti. Bekâret kontrolü ve zina tartışmaları sırasında Saygın ile ters düştükleri için tasfiye edildiğini belirten Acuner. Bakanın “Onu görevden ben almadım. Başbakanlıkça alındı” sözleriyle kendini savunduğunu, ancak bakanın talimatı olmaksızın bunun yapılamayacağını belirtti.

‘Aile içi Şiddete Son’ Kampanyası: Aile içi Şiddeti Önleme Yasası’nın bir an önce çıkarılması için 8 Mart Kadın Platformu, Evde Çalışan Kadınların Örgütlenme Girişimi, Feminist Kadın Çevresi, Jiyan Kadın Kültürevi, Özgür Kadın Derneği, Kürt Kadav, Jujin Dergisi ve tek tek kadınlar tarafından 25 Ekim 1997 tarihinde başlatıldı. Kampanya, 4320 sayılı “Ailenin Korunmasına Dair Kanun” 14 Ocak 1998 tarihinde TBMM’de kabul edildikten sonra da bir süre faaliyetlerini sürdürdü.

4320 sayılı yasanın geliştirilmiş hali olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa, 300’e yakın kadın örgütünün üye olduğu Şiddete Son Platformu’nun 2011 ve 2012 yıllarında ortaya koyduğu yoğun çabalar ve katkılarla 8 Mart 2012 tarihinde kabul edildi.

http://www.pazartesidergisi.com/pdf/32.pdf S.12

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.