İzmir Genelevi’nde çalışan 450 kadın, genelevde çalışan kadınlara üç ayda bir zorunlu olarak yapılan kan testlerine zammı protesto etmek için grev yaptı.

“İzmir’de sokakların isimleri yok numaraları var. Tepecik’te 1225. sokakta, birçok küçük işletmeden oluşan özel sektöre ait büyük bir işyerinde çalışan 450 kadın 7 Nisan sabahı iş bıraktı. Bu, bilebildiğimiz kadarıyla bu iş kolundaki ilk grev. Bu işçilerin patronlarına karşı bir araya gelmeleri çok zor. İş yerlerinin dışarıyla olan irtibatı çok zayıf. Çalışma koşulları çok ağır. Gelirleri sabit olduğu halde zorunlu giderlerine iki üç misli zam yapılmış. O sabah arka sokaklarda 20-30 kadın toplandılar. Kararlıydılar. Harekete geçtiler. Önlere doğru ‘Var mısınız kızlar?’ diyerek eylemi başlattılar. Sokak hareketlendi. Alkış sesleri yükseldi. Şaşkın müşterileri önlerine katıp demir kapının dışına çıkartarak işyerini boşalttılar. İş giysilerini çıkartıp normal kıyafetlerini giydiler.

Sumru: “O gün, şey oldu. Eylem, isyan işte. Toplandık. İçerideki müşterileri kadınlar hep kovdu dışarıya. Alkışlar. ‘Çıkın dışarı biz bugün namuslu kadınız’ dedik. Kapıları kapattık.” (Pazartesi Dergisi, S.2)

http://www.pazartesidergisi.com/pdf/2.pdf

1 YORUM

  1. 22 yıl önce grev yapan İzmir’in seks işçileri, bugün bana güç verdi.
    O gün o hallerde hayır denebildiyse, bugün 🙂

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.