1987 yılında İzmir’de çoğunluğu Sosyal Demokrat Halkçı Parti üyesi bir grup kadın, bağımsız bir kadın mücadelesinin gerekli olduğundan hareketle bir kadın derneği kurmaya karar verdi. 15 Nisan 1987 tarihinde kurulan Çağdaş Kadın Derneği’nin kurucu üyeleri Türkan Süren, Birgül Başarır, İncisel Karşılayan, Mehpare Özkaban, Necmiye Ertem, Alev Çamkıran, Asuman Elgün, Nuray Hançer ve Zeliha Şehirlioğlu oldu. 80 sonrası İzmir’de kurulan ilk kadın derneği olan Çağdaş Kadın Derneği’nin hedefinde kadın-erkek eşitliğinin sağlanması vardı. Demokrasi mücadelesinin bir parçası olarak kadınların eşit ve özgür yurttaş olması için mücadele hedefiyle yola çıkan dernek, kurulur kurulmaz İstanbul’da feministlerin yürüttüğü “Dayağa Karşı Dayanışma Kampanyası”nı desteklediğini duyuran bir basın açıklaması yaptı ve kampanyanın İzmir ayağını oluşturmak için yola çıktı.

Dernek çok sayıda eylem örgütledi. Mayıs 1991’deki “Anneler Gününü Kutlamayın” konulu imza kampanyası, 1992’deki Bekaret Kontrolüne Hayır Kampanyası, 1993’teki cinsiyetçi Medeni Yasa maddelerine ve yine aynı yıl TV reklamlarında kadının cinsel obje olarak kullanımına karşı protesto eylemi, derneğin örgütlediği eylemlerden bazıları.

Dernek üyeleri, 1988 yılında Çağdaş Kadın adlı bir dergi çıkardı. Derginin ilk sayısı fotokopiyle çoğaltıldı. Dergi 2 özel sayı dışında 7 sayı çıktı. “Dergiyi niçin çıkardık?” sorusunun cevabı, derginin ilk sayısındaki “Merhaba” yazısında dile getiriliyordu: “Demokrasi, her toplum kesiminin sorunlarını, istemlerini kamuya ve giderek siyasete yansıtması temeline oturtulursa gelişir. Toplumsal yapının hızla değiştiği bu süreçte var olan kadın sorunları daha da çeşitlenip ağırlaşırken, kadınların evlerde toplumdan yalıtılmış yaşam sürmeleri demokratik gelişmeye aykırıdır. Sorunlara birey ölçütünde temelli bir çözüm bulunamayacağı da su götürmez bir gerçektir. Yapılacak tek şey ortak sorunların çözümü için birlikte bilgilenmek ve sahip olduğumuz gücün bilinciyle demokrasi mücadelesine örgütlü olarak katılmaktır. 15 Nisan 1987’de bu amaçla kurulan derneğimiz elinizdeki sayıyla yayın yaşamına başlamış olacak. Elbette ilk amacımız derneğimizin düşünsel temelini açıklayarak çağdaş kadın derneğini tanıtmak, etkinliklerimizi duyurmak, yeni atılımlarla güç kazanmak. ”

http://www.yurtsuz.net/News.aspx?newsid=630#.XKtRv5gza1s

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.