Feminist kadınlar 31 Aralık 2008 İstiklal Caddesi’nde cinsel taciz ve saldırıya karşı mücadelenin sembolü olan mor iğne dağıtıp “Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmeyeceğiz” dediler. 29-30-31 Aralık günlerinde Taksim’de hem cinsel tacize karşı ses yükselttiler hem de mor iğneleri kadınlara dağıttılar.

Mor iğneler dağıtılırken, 1989’da “Bedenimiz bizimdir, cinsel tacize hayır” kampanyasında kullanılan metin kullanıldı. Zaten Mor İğne bu kampanyanın sembolü olarak doğmuştu. Eylemde “Kabahat değil, cinsel saldırı”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Utanma haykır, susma iğneyi batır” dövizleri  taşındı.

Feministlerin 2009 yılına girerken mor iğneleriyle sokakta olmalarının nedeni bir önceki yıl yani 31 Aralık 2007 gününün 01 Ocak 2008’e bağlandığı gece yarısı; kameralar önünde kadınların yüzlerce erkek tarafından cinsel saldırıya uğramasıydı. Feministler yılbaşı gecesi yaşanan tacizlere bir kez daha dikkat çekmek istediler. Bir önceki yıl gözaltına alınabilen saldırganlar, herkesin-kameraların önünde Türk Ceza Kanunu 102. maddede net olarak tanımlanan ve alt sınırı dört yıldan başlayan bir suç işledikleri halde, cinsel saldırının şikayete bağlı suç olması ve kadınların şikayet dilekçesi vermedikleri gerekçisiyle Kabahatler Kanunu uyarınca, çevreyi rahatsız etmekten dolayı sadece 57 TL idari para cezasına çarptırılarak serbest bırakılmışlardı.

Taksim Meydanı’nda artık gelenekselleşen “yılbaşı cinsel tacizleri”ni ve her gün, her yerde erkeklerin kadınlara uyguladığı tacizleri deşifre etmek isteyen feministler, 2008 yılı 4 Ocak ve 8 Mart tarihleri arasında, sekiz hafta boyunca her cuma 20.00-22.00 saatlerinde Taksim Mis Sokak’ta mor iğne satmışlardı.

Feministler “Yeniden Mor İğne!” eylemlerinde, Taksim’deki cinsel saldırının; birçok kesim tarafından bir avuç magandanın, sarhoş serserinin işi olarak gösterilmesine karşı çıktılar. Bu olayın Türkiye’nin bir utancı gibi sunulmasına karşı da seslerini yükselttiler. Taksim’de iğne satarken; gece sokağa çıkmanın, üstümüzdeki giysinin, yüksek sesle gülmemizin ve aslında kadın olmanın; erkek tacizi için yeter şart olduğunu, Taksim’deki saldırının tesadüf olmadığını dile getirdiler.

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.