Lynne Segal 29 Mart 1944’te Avustralya’da doğdu. Sosyalist feminist, akademisyen ve aktivisttir. Sydney Üniversitesinde 1969’da psikoloji doktorasını aldı, 1970’te Londra’ya göç etti.

Kadın merkezli alternatif bir gazete olan Islington Gutter Press’i kurmaya ve yönetmeye yardımcı oldu, ırkçılık karşıtı politikaları destekledi.

1979 yılında üç arkadaş, Segal, Sheila Rowbotham ve Hilary Wainwreight, birlikte yazdıkları Beyond the Fragments isimli yayında sendikacılar, feministler ve sol siyasi gruplar arasında daha geniş ittifaklar savunan bir argümanı tartıştılar.

Gelecek Kadın mı? Çağdaş Feminizm Hakkında Sorunlu Düşünceler isimli ilk kitabında, 1980’lerde birçok popüler feminist yazarın eserlerinde gözlenen cinsiyet mitleri, kadınların içgüdüsel erdemleri ya da erkeklerin kaçınılmaz acımasızlığını sorgulayarak geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı.

Segal, feministlerin her zaman “kadınsı”nın olumsuzluğuyla yüzleşmek zorunda kaldıklarını, ancak kadınların mücadelelerinin ne sadece erkeklerle yapılan savaşlara indirgenebileceğini ne de yalnızca “kadınsı”nın yeniden değerlendirilmesiyle çözülebileceğini söylüyordu.

Segal tüm kitaplarında, daha şefkatli ve eşitlikçi bir dünya için daha kapsayıcı bir sol feminizm biçimini savundu. Bir sonraki kitabı Slow Motion: Erkeklikleri Değiştirme, Erkekleri Değiştirme isimli kitabında erkek cinselliğinin erkek şiddetiyle eş tutulmasına karşı çıktı. Zaman ve mekan açısından çok farklı erkeklik modelleri oluşturan karmaşık güçlere de dikkat çeker. Straight Sex: The Politics of Pleasure (Heteroseksüel Seks: Zevk Politikaları) isimli kitabında seksüel deneyimin değişken akışkanlığını vurgular. Orada heteroseksüelliğin normatif anlayışını destekleyen ve erkek egemenliğinin dilini ve uygulamalarını güçlendirmeye hizmet eden erkek aktifliği ve kadın pasifliği kavramını reddeder.

2007 yılında Segal, Trouble: Life and Politics’i yayınladı, savaş sonrası aktivistleri kapsayan politik anı kitabında 21. yüzyılın bölünmüş ve öğütücü dünyasında siyasetlerinin ne durumda olduğuna kafa yordu. Segal, Sydney’den ayrıldıktan sonra Kuzey Londra’nın Islington şehrinde yaşadı. 2000 yılından beri laik bir Yahudi olarak İsrail-Filistin barışı ve İsrail’in işgale son vermesi için çabaladı.

İşçi Partisi üyesi ve bir oğlu var.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.