Kadınların erkek şiddetine isyanı, erkek yargı tarafından da dava konusu edilebiliyor. Bunun bir örneği de Fatma Yürek (Şen) ve Filiz Karakuş’un yargılandığı davada yaşandı. Fatma Yürek (Şen)’i öldürmek isteyen Çetin Şen, hemen hemen bütün erkek saldırganlar gibi birkaç ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. 22 Ocak 2013 tarihindeki duruşmada Çetin Şen’in rahatsız edici bakışlarıyla taciz edilen Fatma Yürek (Şen)’in, hâlâ ‘Şen’ soyadıyla kalmasına isyanı ve “Ben artık seninle tanımlanan kimliği taşımak istemiyorum” demesi, hakkında suç duyurusu yapılmasına neden oldu.

Tekerlekli sandalyeyle duruşmaya gelen Fatma’nın çıkışına yardımcı olan İstanbul Feminist Kolektif üyesi Filiz Karakuş’un, sistemli şiddet görmüş ve koruma kararına rağmen öldürülen kadınların varlığına dikkat çekerek ve Fatma’nın can güvenliğinden endişe duyarak “Erkekler ancak kadınları öldürünce tutuklanıyorlar” demesi de Filiz’in, Fatma ile birlikte sanık olarak yargılanmasına yol açtı.

Duruşmalara çok sayıda feminist avukat ve aktivist katıldı. Filiz ve Fatma beraat ettiler.

İstanbul Feminist Kolektif üyeleri 24 Aralık 2013 tarihinde Bakırköy Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptılar.

“Erkek şiddeti yargılanırken de, erkek şiddetine direnirken de…

Erkek adalet değil gerçek adalet!

 Fatma Yürek , 12 yıllık evliliği süresince gördüğü şiddete artık dur demek için karakola başvurmuş, mahkemeden koruma kararı almıştı. Ancak  Esentepe Karakolunda görevli polislerden biri Fatma’yı bu koruma kararından zorla feragat ettirdi.

Polisler Fatma’yı koruma kararından vazgeçirirken Çetin Şen ise  Fatma’yı öldürmeyi kafasına koymuştu. İşleyeceği cinayete  intihar süsü vermek için önce Fatma’yı  doğalgaz borularına sardırdığı  iki fularla kendisini asmaya zorladı, sonra bıçakla tehdit ederek balkondan atlamaya zorladı.  Çetin Şen mahkemede, tüm bu delilere rağmen  ne doğalgaz borusundaki fularlardan  ne de salonda bulunan bıçaktan haberi olmadığını söyleyerek, yaptıklarını inkar etti. Çünkü biliyordu ki cinayetten yargılanmak yerine olaya intihar süsü verirse daha az ceza alacak, hatta “ben karımı cok seviyorum” yalanları ile belki de hiç ceza almadan yaptıklarından sıyrılabilecekti. Sonuçta Fatma balkondan atlamak zorunda kaldı ve uzun süre hastanede yattı, şu anda da tam olarak iyileşebilmiş değil ve yalnız sokağa çıkamıyor.

Çetin Şen 3-5 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Tutuklu kaldığı sürede  de mektup göndererek, Fatma’yı tehdit etti. Fatma’nın ifade verdiği 22 Ocak 2013 tarihindeki duruşmaya tutuksuz sanık sıfatıyla katılan Çetin Şen çok rahattı. Bakışlarıyla Fatma’yı taciz ediyordu. Ancak verdiği bu rahatsızlığın hukukta tanımı yoktu. Ama mahkeme boyunca ağlayan, Çetin Şen’in rahatsız edici bakışlarıyla kendini daha kötü hisseden Fatma’nın hâlâ ‘Şen’ soyadını taşımasına isyanının ve ‘ben artık seninle tanımlanan kimliği taşımak istemiyorum’ demesinin hukukta karşılığı vardı. Erkek adalet bunu mahkeme heyetine hakaret olarak tanımlamış ve mahkeme başkanı ‘çık dışarı’, ‘çıkarın bunu dışarı’ diye Fatma’nın salondan çıkmasını istemişti.

İstanbul Feminist Kolektif’ten davayı takip eden feministler de  bu sırada mahkeme salonundaydılar. Tekerlekli sandalyeyle duruşmaya gelen Fatma’ya çıkmasında yardımcı olan Filiz Karakuş salondan çıkarken, sistematik olarak şiddet gören, koruma kararına rağmen öldürülen kadınların varlığına dikkat çekerek ve Fatma’nın can güvenliğinden endişe duyarak ‘erkekler ancak kadınları öldürünce tutuklanıyorlar’ dedi. Bu fiilin de hukuktaki karşılığı da mahkeme heyetine hakaret olarak tanımlandı.

Davanın ilk duruşması 17 Eylül 2013 tarihinde  Bakırköy 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada ‘kadına yönelik erkek şiddeti’ ve kadın cinayetleri gündem oldu. Koruma kararlarının erkek şiddetini önlemeye yetmediği ve şiddet uygulayan erkeklerin ellerini kollarını sallayarak dolaştıkları ve tutuklanmaları için kadının ölmesi gerektiği mahkeme salonunda tekrar açık edildi.

Davanın ikinci duruşmasında Fatma Yürek ifade verecek.  Fatma  Çetin Şen’in tehditlerine boyun eğmedi. Barışma tekliflerini kabul etmedi. Ölmeyi göze alarak bağımsızlığını tercih etti. Direndi.

Fatma bugün kocasının şiddet tehditlerinden kurtuldu. Çünkü Çetin Şen silahla vurularak öldürüldü.

Ancak  Fatma  koca terörünün izlerini hala taşıyor: İşsiz, ayağı sakat, ağrıları hiç dinmiyor! Rahat yürüyemiyor. Sokağa bir refakatçiyle çıkabiliyor. Üstelik yargılanıyor…

Koruma kararına rağmen kadınların öldürülmesinin, polisin korumamasının, savcının soruşturmamasının, sistemli şiddet uygulayan erkeklerin salıverilmesinin hukukta karşılığı yok. Ama şiddet gördüğü erkeğin soyadını taşımak istemeyerek kimliğini öfkeyle fırlatmanın, şiddet gösteren erkeklerin kadınları öldürene kadar ellerini kollarını sallayarak gezdiklerini söylemenin hukukta karşılığı olduğunu biz bu dava vesilesiyle öğrendik.

Erkek adalet değil gerçek adalet!

İstanbul Feminist Kolektif / 24.12.2013″

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.