13 Ağustos 1973’te, Almanya’nın Neuss yakınlarında kurulu Pierburg fabrikasında çalışan kadınlar, ‘eşit işe eşit ücret’ talebiyle sendikanın izni olmadan greve başladılar. Fabrika otomobillere pompa ve karbüratör üretiyordu. Kadınların işyerindeki ücretlerinin düşük olmasının gerekçesi, çalıştıkları işlerin hafif fiziksel aktivite gerektiren işler olarak tanımlanmasıydı.

IG MetalI Sendikası’na üye olan grevci kadınların çoğu Yunanistan, İtalya, Yugoslavya, İspanya ve Türkiye’den Almanya’ya göç etmiş olan işçilerdi. Düşük ücretlere mahkûm edilen göçmen kadınların direnişi, Alman kadınlardan da destek buldu. Kadınlar erkek egemenliğine ve kadınların ücretlerinin düşük olmasına karşı dayanışma içinde oldular.

Direnişin ana sloganı “1 mark daha fazla” idi. Grev sekizinci gününde kadın işçilerin zaferiyle sona erdi. II. kategorideki iş tanımlaması kaldırıldı ve ücretlere istenen 1 marklık zam yerine 65 fenik zam elde edildi.

http://www.tekgida.org.tr/Oku/10854/Hatirlamak-Onemli-Pierburg-Kadin-Grevi

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.