İstanbul Feminist Kolektif, Kadın Cinayetlerine İsyandayız kampanyası 23 Şubat 2011’de Ümraniye’de öldürülen Arzu Odabaşı’nın öldürüldüğü yerde bir basın açıklaması yaptı:
“Burada işlenen Arzu Odabaşı  cinayeti, devlet destekli örtük bir cins-kırımı yaşandığını açıkça ortaya koymuştur.
Arzu Odabaşı, koca şiddetini adli mercilere bildirdiği halde, öldürülene kadar ‘devlet’ kılını kıpırdatmamıştır. O merciler hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı, kadınların şikayetini ciddiye almayanların takipçisi olacağımızı buradan herkese söylüyoruz.
9 Şubat günü öldürülen Arzu Yıldırım cinayetinde de Ümraniye savcılığının ihmali açıktı. Bunun için de suç duyurusunda bulunduk, takipçisiyiz.
Adana’da Semiha K. yıllarca şiddet gördüğü ‘koca’dan kurtulmak istedi, devlet Semiha’yı da erkek şiddetinden korumadı, geçen akşam öldürüldü.
Gebze Yavuzselim mahallesinde Çiğdem K. kocası tarafından salı gecesi pompalı tüfekle öldürüldü.
Özlem eski kocadan kurtulmak için il değiştirdi, katili onu buldu ve bıçakladı, ağır yaralı.
Maltepe’de Şehri F. daha önce şikayetçi olduğu halde gözaltına alınıp bırakılan erkek tarafından bıçaklanarak öldürüldü.
Gaziantep’te kocasından boşanmak isteyen kadın bıçaklanarak yaralandı.
Erkekler seri kadın cinayeti işlerken, devlet (hükümet, emniyet, jandarma, belediyeler, partiler, sendikalar, erkek kurumlar) seyrediyor.
Öldürmek için erkek, öldürülmek için kadın olmak yetiyor.
Kadın katilleri, ‘erkekçe bahaneler caizdir cumhuriyeti’nde’ kadına şiddet uygulamaktan, kadını öldürmekten hiç çekinmiyor.
Bu cinayetler; devletin kadını koruyamadığını, kadınları hanedeki erkek şiddetiyle baş başa bırakıp, dövülmelerini, öldürülmelerini seyrettiğini gösteriyor.
İktidarın Aileden sorumlu bakanı, kadın cinayetleri için ‘münferit’ diyor. Ya münferidin anlamını bilmiyor, ya da bunca ‘kadın kıyımını’ görmüyor.
İktidarın, kadın cinayetlerinin sekiz yılda yüzde 1400 artmasının nedenlerini araştırmayıp, erkek egemen zihniyeti besleyen cümleler kurması ‘cins kıyımı’nın artmasına sebep olmaktadır.
Meclis acilen toplanıp ‘kadın cinayetlerini önlemek için’ derhal karar almalıdır.
Öldürülüyoruz, devlet seyrediyor.
Savcılar kadının şikayetini ciddiye almıyor.
Sokaklara çıkıp cam çerçeve mi indirelim, silah mı kuşanalım.
Sabrımız kalmadı, canımız yanıyor.
Öfkeliyiz, İsyandayız!”

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.