DİSK Kadın İşçiler Komisyonu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü etkinliklerini, 24 Şubat 2009 tarihinde, Sinter işçilerini ziyaret ederek başlattı.

Sinter’de işten atılan kadın emekçilerin sorunları dinlendi ve dayanışma mesajları iletildi.
22 Aralık 2008 tarihinde Birleşik Metal-İş’te örgütlendikleri için işten atılan 380 Sinter Metal işçisi direnişe başladı. Önce fabrikayı işgal eden işçiler, iki günlük işgal sonrası 17 ay fabrika önünde direndiler. Sinter işçileri dört yılın sonunda işe iade davalarını kazandılar.Direniş sırasında dayanışma için ziyarete gelenlerden biri de DİSK’li kadınlar oldu. DİSK’li kadınlar 24 Şubat 2009 tarihinde Sinter direnişine desteğe geldiler.

Ümraniye Dudulu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Sinter Metal işyerinde çalışan 380 işçi, 18 Aralık 2008 tarihinde Sendikaya üye oldukları için işten çıkarıldı.
Sendikalaştıkları için işten atılan 380 Sinter işçisi 16 ay boyunca fabrikanın önünde direnişte kaldılar. İşverenin her türlü yıldırma, baskı ve satın alma girişimine karşı onurlu bir mücadele yürüttüler. İşten atılan işçiler için diğer yandan hukuki mücadele sürdürüldü. İşverenle verilen mücadele bu alanda da devam etti. Mahkeme süreçleri işveren tarafından
uzatıldı, işçiler davalarından vazgeçirilmeye çalışıldı. Ancak tüm bu saldırılar sonuç vermedi.
Sinter Metal işçileri pes etmediler. Sendikalaşmak ve hak almak için yürüttükleri mücadeleyi sonuna kadar sürdürdüler.
13 Aralık 2010 tarihinde Üsküdar 3. İş Mahkemesi’nde görülen davalar; işçilerin kazanımı ile sonuçlandı. Mahkeme, işten atılan işçilerin sendikal nedenle çıkarıldıklarına ve işe iadelerine karar verdi.
15 Aralık 2010 tarihinde İşe iade davasını kazanan 220 işçi, kararın uygulanması için Sinter Fabrikası’na yürüdü.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.