19. yüzyılın önemli feminist yazarlarından Jacobine Camilla Collett 23 Ocak 1813’te, Norveç’te doğdu. Bir rahibin kızıydı. Babasının da desteğiyle Danimarka’da bir kız okulunda öğrenim gördü, Paris’e gitti, iki yıl Hamburg’ta yaşadı. Therese von Bacherart ve George Sand gibi edebiyatçılardan etkilendi. 1841’de edebiyat profesörü bir eleştirmenle evlendi. 1851’de dul kaldıktan sonra da bütün Avrupa’yı gezdi, birçok yazar ve entelektüelle tanıştı.

Genç kızlığında hevesli bir günlük ve mektup yazarıydı. 1840’tan itibaren anonim olarak yayınlanan skeçler, kısa öyküler yazmaya başladı. 50 yıl boyunca çok sayıda roman, anı ve makale yazdı. 1895 yılında öldü.

Norveç’te gerçekçi edebiyat geleneği içinde gösterilen The District Governor’s Daughters (1854-1855) adlı romanında, hayatlarındaki en büyük olay evlenmek olan, orta sınıftan genç kadınların yetiştirilmesini inceledi. Asıl olarak, hem kadınların hem de erkeklerin kadınsılık, evlilik ve sapkın kadın karakteri hakkındaki görüşlerini şekillendiren önyargılarının, kadın erkek ilişkisinin altını oyması ve toplumsal olarak yıkıcı oluşuyla ilgilendi.

Camilla Collett ‘kadın haklarının ışığı altında’ yazdığı ve 19. yüzyıl Avrupa romanında kadınların temsil edilme biçimine tepki gösterdiği için, ayrıca 20. yüzyıl feminist edebiyat eleştirisi ve araştırmalarına katkısı nedeniyle Norveç’in ve diğer İskandinav ülkelerinin en önemli feminist yazarlarından biri olarak kabul ediliyor.

http://www.womenwriters.nl/index.php/Camilla_Collett

https://nordicwomensliterature.net/writers/collett-jacobine-camilla/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.