Muş’ta sendikal mücadele veren 26 öğretmen, polis tarafından basılan sendikalarından gözaltına alındı. Bu ekipteki KESK-Eğitim Sen Şube yönetim kurulu üyelerinden Güler Er, Nil Sarıkaya ve sendika üyesi Özlem Aydın bekâret kontrolü yapılmak üzere Muş Devlet Hastanesi kadın doğum servisine götürüldü. Yolda sözlü sarkıntılık ve hakaretlere maruz kalan kadınlar, bilinçli bir tavırla bekâret kontrolünü reddetti. Daha sonra yeniden emniyete götürülen kadınlar, tek tek odalara alınıp kadın polisler tarafından çıplak arama işkencesine maruz bırakıldı.

Muş Valisi Selahattin Hatipoğlu, bekâret kontrolünü “doğal bir işleyiş ve prosedür gereği” diye gerekçelendirdi ve gözaltına alınanların tecavüz edilmediğini kanıtlamak için bu uygulamaya başvurulduğunu söyledi.

İstanbul’da bir grup kadın KESK’in çağrısı üzerine Muş’ta yaşananları kınamak için Muş Valiliği’ne ve Emniyeti’ne protesto telgrafları gönderdi. Yapılan basın açıklamasında da şunlar söylendi; “Muş’taki sendikalara yönelik tutum, anti-demokratik, hukuk dışı bir durumdur. Özellikle kadın kamu emekçilerini bekâret kontrolüne zorlayan ve bunu siyasi anlamda da savunan Muş Valisi’nin ve Emniyet Müdürü’nün ne yapmak istediği açıktır. Kadınları mücadelenin dışına itmek gibi bir anlayışları var. Kadınları sendikalarda görmek istememektedirler. Çünkü; toplumun en çok baskılanmış, ezilmiş kesimi olan kadınların mücadele içinde olması demek, mücadelenin ne kadar yaygınlaştığının da kanıtı olacaktır. Biz kadınlar olarak tüm bu cinsel aşağılamalara ve ezmeye yönelik politikalara rağmen, birleşerek örgütleneceğiz, üzerimizdeki erkek egemenliğine karşı da mücadelemizi alanlarda ortaklaştıracağız. Kadınların mücadelesini engellemeye çalışan Muş Valisi bilsin ki, hepimiz bir Güler Er, Nil Sarıkaya ve Özlem Aydın’ız.”

Eğitim-Sen Kadın Sekreterliği bu yaşananları protesto etmek için Türkiye’nin her yerinde eylem çağrısı yaptı. Bu olay çeşitli eylemlerle protesto edildi.

http://www.pazartesidergisi.com/pdf/23.pdf

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.