11-kasim

İstanbul Feminist Kolektif (İFK), “Kadın Cinayetlerine İsyandayız” kampanyası kapsamında bir basın toplantısı düzenledi. Hayatını kaybeden kadınların yakınlarının da katıldığı toplantıda, kadın cinayetleri konusunda politik, hukuki bilgilendirme yapıldı; kampanya filmi gösterildi ve bir de açıklama okundu.

Söz konusu açıklamada kadınlar devlete şöyle sesleniyordu: “Başta Başbakanlık olmak üzere, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aileden ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, mahkemeler, savcılıklar, valilikler ve belediyeler yani tüm ilgili kurumların acil önlem almasını istiyoruz.” O dönem yürürlükte olan 4320 sayılı yasanın sorunları ile ilgili raporda ise yasanın değiştirilmesi talep ediliyordu.

Basına verilmek üzere hazırlanan dosyada, kampanya bileşenlerini tanıtan belge de yer aldı. Bu belgede çalışmaları, “bağımsız feministler, Amargi, Filmmor, Kadav, Mor Çatı, Sosyalist Feminist Kolektif, Mediz ve Kadının İnsan Hakları-Yeni Çözümler Derneği”nden kadınların birlikte yürüttüğü belirtildi.

Cevapla

Please enter your comment!
Lütfen adınızı yazın.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.