Geçtiğimiz hafta Kadıköy’ün orta yerinde bir kadın tecavüze uğradı. Tecavüzcü, çalıştığı kahvecide kahve içtikten sonra tuvalet soran kadını bir işhanındaki tuvalete götürerek tecavüz etti. Gözaltına alındıktan sonra ise her tecavüzcü gibi “kadının rızası vardı” dedi. Tecavüzcünün onca kalabalık arasında kadına tecavüz edebilmesinin, yakalandığında “rızası vadı” dedikten sonra bırakılmayı ummasının ardında erkek şiddetinin meşruluğu var.

Hep birlikte tecavüz meşrulaştırılamaz demek için Yoğurtçu Kadın Forumu bu akşam (26 Mayıs Cuma) saat 21.30’da eyleme çağırıyor:

Geceleri de, Sokakları da, Meydanları da TERK ETMİYORUZ!

Biz kadınlar her yaşta, her konumda, her meslekte; evde, işte, okulda, sokakta her yerde ve her saatte erkeklerin cinsel taciz ve saldırılarına maruz kalabiliyoruz. 

20 Mayıs Cumartesi gecesi yanı başımızda, her gün yürüdüğümüz Kadıköy Osmanağa Mahallesi’ nde oturduğu çaycıda tuvaletin yerini soran bir kadına, çaycının çalışanı tecavüz etti; yakındaki iş hanında bulunan tuvaletin yerini gösterme bahanesiyle takip ederek. Erkek- devletin tecavüzcüleri koruyan tavrı, kadınları kamusal alanlardan uzaklaştırmaya yönelik söylemleri ve tecavüze uğrayan kadınları suçlu gösterme çabası kuşkusuz ki tecavüzü meşrulaştırmaya yarıyor; erkeklere tecavüz suçunun cezasız kalabileceğini söylüyor. Fakat #TecavüzMeşrulaştırılamaz! 

26 Mayıs Cuma akşamı saat 21:30’da Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda (eski havuz) buluşuyor, sokakları hep birlikte dolaşarak gecelerin de meydanların da bizim olduğunu ve asla terk etmeyeceğimizi gösteriyoruz. Olayın yaşandığı Osmancık Sokak’ taki çaycıya yürüyüp “BU SOKAKTA TECAVÜZ VAR” diyoruz. Sokaklarda erkek şiddetinin normalleştirilmesini ve bu olayda olduğu gibi tanık olup da duyarsız kalanların karşısında olduğumuzu belirtiyoruz. Çünkü susmak suça ortak olmaktır. Herkesi şiddete tanık olduğunda izlemek yerine müdahale etmeye çağırıyoruz!

Bu sokakta ve her yerde taciz var, tecavüz var, şiddet var. 

Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun!

 

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.