Ayşe Paşalı cinayet davasının karar duruşması öncesi feministler, kararı beklemek ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek için 11 ve 12 Mayıs tarihlerinde “7/24 nöbetteyiz” eylemi düzenledi. Katili ve eski eşi İstikbal Yetkin’den şiddet gören ancak mahkeme tarafından koruma talebi reddedilen Ayşe Paşalı’nın öldürülmesine ilişkin davanın 12 Mayıs’ta görülen karar duruşmasından bir gün önce kadınlar, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Van, Sinop, Urfa, Diyarbakır, Van, Antep, Mersin, Samsun, Nevşehir, Adana ve Trabzon’da meydanlarda nöbet tuttular. Bu nöbet sırasında öldürülen kadınların hikayeleri okundu. İstanbul’dan diğer illerle canlı bağlantılar kuruldu. İstanbul Taksim meydanı ve Ankara nöbetleri 12 Mayıs öğlen mahkeme bitimine kadar devam etti. Canlı bağlantıyla karar öğrenildi.

Ankara 1.Ağır Ceza Mahkemesi, katil İstikbal Yetkin’i, indirim uygulamayarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum etti.

http://bianet.org/bianet/kadin/129938-kadinlar-yasama-haklari-icin-nobette

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.