4 Temmuz 2017’de hepimizi çok sevindiren bir olay oldu: Yasemin özgürlüğüne kavuştu.

Evliliği boyunca fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddet gören; yaşamak için eski kocasını öldürmek zorunda kalan Yasemin, Aralık 2014 yılından beri yargılanıyordu. Davanın 15. duruşmasında feminist avukatların yaptığı savunma sonucunda, mahkeme heyeti “korku ve heyecan altında işlediği suça ceza verilmesine yer olmadığına” karar vererek Yasemin’in tahliyesini istedi.

Tahliye haberi davadan haberdar olan kadınlar arasında bir sevinç rüzgarı estirdi. Twitter’da Yasemin’in özgürlüğüne kavuşmasını kutlayan yüzlerce tweet atıldı. Feministler, Yasemin’i karşılamak için Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne çağrı yaptı. “Yaşasın kadın dayanışması”, “Yaşasın feminist mücadelemiz” sloganlarıyla karşılanan Yasemin, cezaevi önünde kısa bir konuşma yaptı, dayanışma gösteren tüm kadınlara selam gönderdi.

10 Aralık 2014’te cezaevine giren Yasemin nihayet ‘gerçek adalet’e kavuştu. Erkek şiddetine karşı hayatlarını savunan tüm kadınlar için de “Erkek adalet değil, gerçek adalet” istiyoruz.

Yasemin Çakal Davası: Dünden Bugüne

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.