Kadınlara seçme ve seçilme hakkının alınması üzerine Türk Kadınlar Birliği TKB, 7 Aralık 1934’te, İstanbul’da büyük bir kutlama mitingi ve Beyazıt’tan Taksim’e bir yürüyüş düzenledi.

TKB, mitinge “Büyük Atatürk, yüce önder Türk kadının hakkını verdi. Saylav seçmek ve seçilmek büyük ulu kurultayınca kabul edildi. Türk kadını unutma ki Türk içtimai hayatının temelisin. Buna İstiklal savaşının kara günlerinde sırtında cephane taşıyarak eriştin. Hız alan inkılapta aldığın yerle kendi mevkiini kendin kurdun. Layık olduğun siyasi hak sana verilmiştir. Bu mesut günü bugün hep beraber kutlayacağız. Saat 10’da Beyazıt Cumhuriyet meydanına gel.” şeklinde çağrı yaptı.

Miting saati geldiğinde Beyazıt Meydanı çok kalabalıktı. Kalabalığa kürsüden seslenen kadınlar TKB üyelerinden Saadet Rıfat, Şehir Meclisi üyelerinden Nakiye Hanım [Elgün] oldu. Taksim’e varıldığında ise İffet H. Oruz ateşli bir konuşma yaptı. Çok coşkulu geçen miting konuşmalarında Türkiye ulus-devlet oluşumunda Türk kadınının önemine vurgu yapıldı. Atatürk’e teşekkür edildi. Miting İstiklal Marşı ile başladı. Bir aşamada kadınların katılımıyla bando eşliğinde 10. Yıl Marşı söylendi. Yürüyüş Taksim anıtına çelenk konularak sonlandırıldı. Miting katılımcılarından da onay alınarak sonrasında Atatürk’e, General İsmet İnönü’ye, General Kazım Özalp’e şükran telgrafları çekildi.

Sonrasında cevap olarak Türk Kadınlar Birliği’ne şu telgraf geldi:

“Erdemli Türk kadınlığının yeni çalışma yolunda kendine düşen büyük işi güvenle başaracağına kuşku yoktur.’’ Reisicumhur Atatürk

Ertesi gün mitingle ilgili gazetelerde çıkan haberlerde, mitinge erkeklerin katılımının daha fazla olduğu yazıldı. Kadınların oy hakkı için büyük mücadele vermiş Nezihe Muhiddin‘in mitinge katılmadığı haberi de gazetelerde yer aldı.

5 Aralık 1934: Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakları

 

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.