5 Haziran 1973’te Doris A. Davis ABD’de büyükşehir belediye başkanı olan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu. Oyların yüzde 55’ini alan Doris A. Davis California Eyaleti Compton şehrinin belediye başkanı seçildi.

Waukegan, Illinois’de doğdu. Lisansta öğretmenlik eğitimi aldı; yüksek lisansını da eğitim yönetimleri alanında yaptı. Okuldan sonra ilkokullarda öğretmenlik yaptı. 1965 yılında politikaya atıldı. 1965 yılında Kent Katipliği görevini alan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın oldu. 1973 yılında belediye başkanı seçilene kadar iki dönem bu görevi üstlendi. ABD kamu sisteminde Kent Katipliği (City Clerk) önemli bir kamu görevidir. Kent Katibi yerel seçimlerin işleyişini denetler, belediye meclisi toplantılarına katılır, belediyenin farklı departmanlarının politikalar geliştirmesine katkı sunar ve kamu kayıtlarını tutar.

Eğitimci geçmişine dayanarak belediye başkanlığı süresince çocukların eğitimi ve gelişimine yönelik faaliyetlerde bulundu. Çocukları sokaklardan uzak tutmak amacıyla kendilerini geliştirecekleri ve eğlenebilecekleri ücretsiz programlar oluşturdu. Ayrıca vergi gelirlerinin arttırılması ve suç oranının azaltılması için çalıştı. Afrikalı-Amerikalı nüfusun yoğun olarak yaşadığı, ayrımcılığın ve eşitsizliğin yerleşmiş olduğu bir düzende umutsuz olarak görülen bir kentte değişim ve dönüşüm sağlamak için uğraştı. Ancak çabaları yeterli olmadı ve yalnızca bir dönem belediye başkanlığı yaptıktan sonra yeniden adaylığını koymadı.

1967 yılında kurduğu sivil toplum kuruluşu olan Daisy Çocuk Gelişim Merkezleri ile genç annelere çalışma, barınma, çocuk bakımı ve eğitim destekleri vermeye devam etti.

2004 yılında Alita Godwin, Compton’da Kent Katibi olan ikinci Afrikalı-Amerikalı kadın oldu. 2013 yılında Aja Brown ise Compton’un ikinci Afrikalı-Amerikalı kadın belediye başkanı ve kent tarihinin en genç belediye başkanı oldu.

Kaynaklar

https://blackthen.com/june-5-173-doris-davis-becomes-first-african-american-women-mayor-major-metropolitan-city-u-s-campton/

https://lasentinel.net/doris-a-davis-compton-s-first-black-female-mayor.html

http://www.blackpast.org/aaw/davis-doris-1935

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.