Kadın örgütlerinin temsilcileri, Medeni Yasa Tasarısı’ndaki “edinilmiş mallara katılma” yerine MHP-FP ve DSP’lilerin verdiği önerge ile “paylaşmalı mal ayrılığı” sisteminin getirilmek istenmesine karşı tepki mesajlarını, Bakırtepe’den vermek istediler. Bakırtepe, kadın dağcıların her yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde tırmandığı ve zirvesine “femina işareti” yerleştirdiği bir dağ olması nedeniyle kadınlar için ayrı bir önem taşıyordu.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen kadın temsilciler, Antalya’dan üç ayrı otobüsle Beydağları’na giderek 2 bin metre yükseklikteki Saklıkent Kayak Merkezi’ne ulaştı. Kadınlar buradan 547 metreye yürüyerek tırmanıp Bakırtepe’ye çıkmak istediler. Ancak 200 metre kadar yürüdükten sonra, yolları jandarma özel harekat timi tarafından kesildi. Jandarma dağdaki kadın yürüyüşüne izinsiz olduğu gerekçesiyle engel oldu. Jandarmanın engellemesine karşın, bir grup kadın ellerindeki “Medeni yasamızı istiyoruz”, “Yaşasın kadın dayanışması” yazan dövizlerle Bakırtepe’nin eteklerine kadar geldi. Jandarma,”Eyleminiz izinsiz. Basın açıklaması yapamazsınız” diyerek bildirinin okunmasına da engel olunca kadınlar halay çekerek, engellemeyi protesto etti. Kadınlar basın bildirilerini basına dağıttıktan sonra, TBMM üyelerine ve Cumhurbaşkanı’na da yolladılar.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.