Yüksel caddesinde toplanan Ankara Kadın Platformu, kadına yönelik erkek şiddetini ve kadın cinayetlerini protesto etti. Siyahlar giyen ve siyah maskeler taşıyan kadınlar, daha sonra Ziya Gökalp caddesindeki üst geçite çıkarak “Kadın Cinayetlerine Son” pankartı açtı. Sloganlarla Sakarya caddesine kadar yürüyen kadınların eylemi, basın açıklamasıyla son buldu.

Basın açıklamasının “Suç ortaklarını TANIYORUZ!” diye başlayan bölümünde şu ifadeler yer aldı:

“Başta Başbakanlık, İç İşleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aileden ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanlığı, Emniyet Müdürlüğü, mahkemeler, savcılıklar, valilikler ve belediyeler olmak üzere önlem almayan tüm devlet kurumları sistematik olarak gerçekleştirilen kadın cinayetlerinde, tecavüz dahil kadına yönelik her türlü şiddet eyleminde suç ortağıdır. Katilden, tecavüzcüden yana haber yapan, katillerin beyanını esas alan medya da en az önlem almayanlar kadar bu suçlara ortaklık etmektedir.

Polis Suç Ortağıdır; çünkü şiddet gören kadını, zulüm gördüğü, can güvenliğinin olmadığı

yere, katilinin yanına yolluyor,

Belediyeler Suç Ortağıdır; çünkü yasayla zorunlu kılınmasına rağmen sığınma evlerini açmamakta direniyor,

Medya Suç Ortağıdır; çünkü işsizlik cinayeti, namus cinayeti, aşk cinayeti diyerek katili mağdurlaştırıyor, kadın cinayetlerini meşrulaştırıyor,

Yargı Suç Ortağıdır; çünkü erkeklerin ipe sapa gelmez bahanelerini haksız tahrik gerekçesi olarak kabul ediyor, ceza indirimleri ile kadın cinayetlerini teşvik ediyor.

KADINLARIN MEZARINI ERKEK DEVLET KAZIYOR!”

http://www.radikal.com.tr/turkiye/kadin-cinayetlerine-siyah-protesto-995716/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.