Sophia Elisabet Brenner 29 Nisan 1659’da, Alman göçmen bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 17. yüzyıl İsveç’inde bir kadın için alışılmadık derecede yüksek eğitim gördü. Bir göçmen çocuğu olarak hem Almanca hem de İsveççe konuşabiliyordu, ayrıca Latince ve üç dil daha öğrendi. Stockholm’deki Alman Erkek Okulu’na kaydoldu. 1575’ten beri, İsveç’te kızların ilkokulda öğrenim görmesine izin veriliyordu ancak yaygın değildi, zaten okulundaki tek kızdı. Daha sonra, erkek öğretmenler tarafından özel olarak evde öğrenim gördü. 1680’de ressam Elias Brenner ile evlendi. Sadece dördü hayatta kalan 15 çocuk doğurdu. Aynı zamanda sanatsal bir çevrede bulundu. Şiirlerinin çoğu, özellikle kadınlar ve çocuklar olmak üzere kamu veya özel şahısların düğünlerini, cenazelerini, tebriklerini ve kutlamalarını konu alıyordu. Ona “İkinci Sappho” ve “Onuncu İlham Perisi” adı verildi. Brenner, 1693’te Aurora Köningsmarck ile olan arkadaşlığından esinlendiği düşünülen şiiri Qwinliga Könetz Rätmätige Förswar (Kadın Cinsiyetinin Haklı Savunması) nedeniyle İsveç’te ilk feminist olarak adlandırıldı.

Erkeklerin ve kadınların zihinsel olarak gerçekten aynı olduğu ve sadece bedenlerinde ve diğer görünümlerinde farklı oldukları görüşündeydi. Çağdaş kadın yazarlar ve sanatçılar için de şiirler yazdı, alışılmadık derecede kişisel bir ton kullandı ve şiirini kadınların değerini ve çalışma haklarını dile getirmek için kullandı. 1732’de öldü.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.