Siyah, lezbiyen, anne, savaşçı ve şair Audre Lorde, Simone De Beauvoir’ın İkinci Cins kitabının yayınlanmasından 30 yıl sonra 29 Eylül 1979’da New York’ta düzenlenen İkinci Cins Konferansı’nda ‘Özel ve Politik’ panelinde, çoğu beyaz ve akademik kadınların önünde bir konuşma yaptı. “The master’s tools will never dismantle the master’s house” (Efendi’nin araçları Efendi’nin evini asla parçalamaz) başlıklı bu konuşmada sunduğu düşünceleri daha sonra Sister Outsider (Dışlanan Kızkardeş) ismiyle kitaplaştı. Bu özlü ifade, bir konuşma başlığı olmanın ötesine geçerek ikinci dalga feminist harekete çarptı ve ‘üçüncü dalga’ terimi popüler olmadan çok önce, kesişimsel (intersectional) feminizmin ilham kaynağı oldu. Feminist hareketi ırk, sınıf, yaş, engellilik, homofobi, cis-cinsiyetçilik vb. çeşitli ezilme süreçlerinin etkileşimlerine bakmaya teşvik etti.

Audre Lorde konuşmasına, aynı sorunlar ya da önyargılarla yüzleşen bütün kadınlar için yetersiz kaldığını hissettiği feminist teoriye girmeden, kadınların hayatlarındaki farklılıkları tartışmanın önemini vurgulayarak başladı. Katıldığı bu panelin, içinde siyah, lezbiyen, ya da onların feminist bakış açılarının temsil edildiği tek panel olduğu gerçeğini eleştirerek devam etti. Audre Lorde’un sözlerinden:

“Bu toplumun makbul kadın tanımının dışında kalanlarımız, farklılık potalarında eriyenlerimiz -fakir olanlarımız, lezbiyen olanlarımız, siyah olanlarımız, yaşlı olanlarımız- hayatta kalmanın akademik bir beceri olmadığını bilir. Tek başına, popüler olmadan ve bazen hakarete uğramış olarak nasıl ayakta durulacağı ve içinde hepimizin gelişebileceği bir dünyayı tanımlamak ve aramak için dışlanan ötekilerle nasıl ortak nedenler oluşturulacağı, öğrenilir. Farklılıklarımızı nasıl kabul ettiğimiz ve onları dayanıklılığa çevirdiğimiz, öğrenilir.”

“Tek boyutlu mücadele diye bir şey yoktur, çünkü tek boyutlu hayatlar yaşamıyoruz.”

“Çok korkmuş oldukları için bir sesi olmayanlara yazıyorum, çünkü korkuya kendimizden daha çok saygı göstermemiz öğretildi. Sessizliğin bizi kurtaracağı öğretildi, fakat kurtarmayacak.”

“Ezilme biçimleri arasında bir hiyerarşi yoktur.”

“Herhangi bir kadın özgür değilse ben de değilim, onun zincirleri benimkilerden çok farklı olduğunda bile.”

“Kadınlar güçlü ve tehlikelidir.”

Konferanstaki konuşmanın ses kaydına buradan ulaşılabilir:

http://herstories.prattinfoschool.nyc/omeka/document/50

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.