28 Eylül, kürtajın suç olmaktan çıkarılması için uluslararası bir eylem günü. 1990’larda Latin Amerika ve Karayiplerde yerel aktivistlerin oluşturduğu bir ağ tarafından başlatılan 20 yıllık bir kampanyanın ürünü olarak, 2011 yılında ilan edildi. 28 Eylül, Brezilya’da köleliğin kaldırıldığı günün anısına seçildi. “Özgür Rahim” olarak bilinen kanunun kabul edildiği 28 Eylül 1871 tarihinden sonra doğan tüm köle çocukları artık efendilerin malı değil, anne babalarının çocuğu olarak kabul edildi. Latin Amerikalı feministler de 1990’lardan beri ülkelerindeki ağır kürtaj yasaklarını “Özgür Rahim” günü olan bu tarihte protesto ediyorlar, bütün kadınlar için güvenli ve yasal kürtaj hakkını savunuyorlar.

Güvenli ve yasal kürtaja erişim hakkı, çok sayıda ülkede çok sayıda kadın için inkar edilmeye devam ediyor. Birçok Afrika ülkesinde kürtaj halen ya tümden yasak ya da sadece annenin hayatını kurtarmak için izin veriliyor. Bazı Asya ülkelerinde kürtaj yasal, ancak çoğunda ciddi biçimde kısıtlı, yasal da olsa maliyeti yüksek ve kadınlar uygun hizmete erişemiyorlar. Birkaç Avrupa ülkesi ve giderek artan bir şekilde ABD, kadınların üreme özgürlüğünü kürtaj hizmetine erişime yasal ve mali kısıtlamalar getirerek kırpmak suretiyle daha fazla damgalama ve ayrımcılık üretiyor ve bu da kürtaj karşıtı grupların kızgın saldırılarına sebep oluyor.

Bugün bütün kadınların cinsel ve üreme hakları için yan yana durup küresel bir hareket olarak tek ve net bir talep oluşturma zamanı: Güvenli, yasal ve karşılanabilir kürtaja erişim hakkı, hemen şimdi!

http://www.september28.org/herstory/
http://www.safeabortionwomensright.org/what-is-28-sept/

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.