30 Eylül 2007: Beş kadın işçinin öldüğü iş cinayetinin patrona cezası 182 bin YTL!

0
445


Beş kadın işçinin Özay Tekstil fabrikasında yanarak ölmesi üzerine açılan davada fabrika sahibi 10 yıl hapis cezası aldı. Bu ceza da 182 bin TL para cezasına çevrildi. Kadın örgütleri, 30 Eylül 2007 tarihinde Galatasaray Postanesi önünde, yaptıkları basın açıklamasıyla bu kararı protesto ettiler.

29 Aralık 2005 gecesi, Bursa Çalı’daki Özay Grup Tekstil’de sendikasız, sigortasız çalıştırılan 15 yaşındaki Ayşe Denizdalan, 17 yaşındaki Şadife Dudüs, 21 yaşındaki Gülden Çiçek, 27 yaşındaki Necla Özveren ve 32 yaşındaki Sevgi Sesli, gece vardiyasında çıkan yangında ölmüşlerdi. Sevgi Sesli öldüğünde hamileydi. İşçi kadın ve çocukların fabrikada alttan havalandırma sisteminin kurulmaması nedeniyle öldüğü netleşti. Ancak Özay Tekstil’in patronlarının sorumluluğu bununla sınırlı değildi.

Yasal yükümlülüklerini yerine getirmeyen ve tehlikeli olan bu işyerleri nasıl olup da çalışma belgesi almıştı?

Tüm işyerlerinde olduğu gibi bu işyerinde de yasal olarak yapılması zorunlu olan denetimler neden yapılmamıştı?

Yasaları ihlal eden işverene gerekli yaptırımlar neden uygulanmamıştı?

Denetim yükümlülüklerini yerine getirmeyen ya da gereği gibi yapmayan kamu görevlileri hakkında neden hiçbir işlem yapılmamıştı?

Yasal olarak gece mesaisine kalamayacak olan hamile ve 18 yaşından küçük işçileri çalıştıranlar ve çalıştırılmasına göz yumanlar hakkında neden dava açılmamıştı?

http://bianet.org/biamag/kadin/102078-kadinlar-bursa-agir-ceza-mahkemesini-protesto-etti

Yorum yazın

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.