15 Şubat 1893’te Fransa’da dünyaya gelen Berty Albrecht, Nazi işgaline direnen anti-faşist hareketin sembol isimlerindendir. İki çocuğunun babası olan Hollandalı eşinden ayrıldıktan sonra Paris’e gitti ve orada Le Problème Sexuel adlı feminist dergiyi çıkardı. Kürtaj özgürlüğü için açılan kampanyaya öncülük etti.

1934’te Nazi barbarlığından kaçan Alman mültecilerin iş, para ve barınak bulmalarına yardımcı oldu. Aynı şeyi İspanyol İç Savaşı mültecileri için de yaptı. Nazilerin Fransa’yı işgalinden sonra arkadaşı Henri Frenay ile birlikte Combat direniş hareketini örgütledi. 1942’de işbirlikçi Vichy hükümeti tarafından tutuklandı ve yargıç önüne çıkabilmek için açlık grevine gitti. 23 Aralık 1942’de Combat hareketi tarafından organize edilen bir baskınla alıkoyulduğu psikiyatri kliniğinden kaçtı. Başka bir ülkeye iltica şansı olduğu halde gitmedi. Birkaç ayı gizlenerek geçirdikten sonra 28 Mayıs 1943’te Gestapo tarafından tutuklandı ve  işkence gördü. Arkadaşlarını ele vermemek için 31 Mayıs günü hapishanede kendini asarak intiharı seçti.

Berty Albrecht’in cesedi, savaştan sonra Fresnes hapishanesindeki sebze bahçesinde bulundu; direniş kahramanlarıyla birlikte Mont Valerian anıt mezarlığına defnedildi.

http://www.cheminsdememoire.gouv.fr/en/berty-albrecht

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.