Mısır’da askeri yönetimi protesto eylemine katılan bir kadının, askerlerce vahşice dövülmesi ve mavi sutyeni açığa çıkacak şekilde saçlarından sürüklenmesi kadınların öfkesine neden oldu. 20 Aralık 2011’de 10.000 kadın sokağa çıkarak, Askeri Yönetim Başkanı Tantavi’yi “Mısırlı kadınlar kırmızı çizgimizdir” diyerek uyardılar.

Mısır’da, Ortadoğu’yu sarsan Arap Baharı diye adlandırılan ayaklanmaların ilk büyük eylemi 25 Ocak 2011’de yapıldı. 30 yıllık hükümdarlığı, yozlaşmış iktidarı ve ezici polis vahşetiyle Mısır halkını canından bezdiren Hüsnü Mübarek’in devrilmesi için “ekmek, özgürlük, sosyal adalet” talepleriyle milyonlarca Mısırlı sokakları doldurdu.

11 Şubat 2011 tarihinde yönetimden istifa eden Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek’in ardından yönetime el koyan Askeri Yönetim, devam eden gösterileri şiddet kullanarak, kriminalize ederek bastırmaya çalıştı. Diğer yandan da yaptığı yasal düzenlemelerle, önce grevleri yasakladı sonra gösterileri sınırlamaya, cezalandırmaya dönük yasalar çıkardı. Protesto eylemlerine yoğun olarak katılan kadınlar, aşağılanma, taciz, işkence ve baskıya maruz kalıyorlardı. 9 Mart 2011’de Tahrir Meydanı’na saldıran ordu protestocuları gözaltına aldı. 18 kadın eylemci tutuklandı ve yedisine zorla “bekâret testi” yapıldı.

16 Aralık 2011’de tüm dünya basınında da yer alan ve kadınların isyanını ateşleyen “mavi sutyen olayı” ise polisin kadınlara yönelik şiddetini görünür kıldı ve birçok bakımdan kadınların mücadelesinde dönüm noktası oldu.

Askeri yönetimi protesto eden başörtülü bir kadın, hem dövülürken hem de dövüldükten sonra mavi sutyeni ortaya çıkacak şekilde yarı çıplak bir halde askerler tarafından saçlarından sürüklenirken kameralar tarafından kaydedildi. Kadın iç çamaşırını açıkça ifşa etmenin utanç verici ve yüz kızartıcı kabul edildiği Mısır’ın gazetecilik tarihinde ilk kez sutyeni gözüken bir kadının fotoğrafı gazetelerde yer aldı, görüntüleri televizyonlarda yayınlandı.

20 Aralık 2011’de Kahire’de 10 bin kadın askeri yönetimi kınayarak, askerlerin kadın
göstericileri saçından sürüklenmesini, üzerlerine basmasını ve bir kadının yarı
çıplak halde bırakılmasını protesto etmek için “Askeri Yönetim Başkanı Tantavi kadınları soyuyor, bize katılın,” diye bağırdı. Kadınların çoğunun elinde gazete manşetlerinde yer alan mavi sutyenli kadının yerlerde sürüklenirken çekilmiş fotoğrafı vardı. Gösteride öne çıkan slogan ise “Mısırlı kadınlar kırmızı çizgimizdir” oldu.

Protesto gösterisi biter bitmez Askeri Konsey, kadınlara yönelik hak ihlallerinden dolayı özür diledi. Bu ihlallerden sorumlu olanların cezalandırılması için gereken önlemleri alacaklarını açıkladı.

Mavi sutyen kadınların diktatörlüğe karşı  direnişinin temsili oldu. Birkaç gün sonra olayın yaşandığı sokağın duvarlarında görülen mavi sutyenli grafitiler, çok kısa bir zaman sonra Kahire’nin büyük meydan ve ana caddelerinin duvarlarını kapladı.

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.