Cehennemden Gelen Kadınların Uluslararası Terör Örgütü (Women’s International Terrorist Conspiracy From Hell – WITCH) adıyla ABD’de örgütlenen grup, düğün fuarlarını basarak evlilik kurumunu protesto etti. Eylem, Sevgililer Günü’nü takip eden 15 Şubat 1969’da, New York ve San Francisco şehirlerinde eşzamanlı olarak gerçekleşti.

Siyah peçe takarak “köleler geliyor / mezarlarına gidiyor” sloganı atan kadınlar, duvarlara “pezevenklerle yüzleşin” yazılı etiketler yapıştırdılar. New York’taki eylemde fuar alanına -kargaşaya yol açan- birkaç beyaz fare de bırakıldı. Dağıttıkları broşürde ise şunlar yazılıydı: “Evlilik insanlıktan çıkaran bir kurumdur; kadınlar için yasal fahişeliktir… Hayattaki tek gerçek amacının bir erkeğin karısı ve onun erkek mirasçılarının annesi rolünü oynamak olduğu bir kadına çocukluğundan itibaren öğretilir. Sadece bir kimliğe, bir erkeğe uzantısı olmasına izin verilir… Düğün töreni, babanın mülkiyetinden kocanın mülkiyetine yasal olarak devredilmemizin sembolik bir ritüelidir.”

“Cadıların lanetinden sakının”

WITCH 1968’de New York’ta gerilla tiyatrosu yapmak isteyen bir grup feminist tarafından kurulmuştu. Kurucuları, daha önce New York Radical Women grubunun üyeleri olan sosyalist feministlerdi. İlk eylemlerini Cadılar Bayramı’nda, ABD’nin finans merkezi olan Wall Street’te sahnelediler. Tamamen siyahlar giyinmiş, uzun sivri şapkalı kadınlar, gecenin geç saatlerinde Manhattan şehir merkezinin dar sokaklarından gizlice geçerek New York borsasının kapı mandallarına yapıştırıcı sürdüler. Ertesi sabah borsacılar içeriye giremeyince endeks 13 puan düştü.

Cadı kostümlü, danslı, tekerlemeli, tantanalı, teatral protesto yöntemleri öylesine benimsendi ki ABD’nin pek çok yerinde aynı isimle faaliyet gösteren kadın grupları pıtrak gibi çoğaldı. İlişkili de olsalar bağımsız hareket ediyorlardı. Bu yüzden kimilerine göre WITCH, bir örgüt olmaktan çok “eylem halinde bir fikir”di.  Kâh bir büyü kazanının etrafında dans ediyor, kâh protesto ettikleri kurumu ya da kişileri kötücül dilekleriyle sembolik olarak efsunluyorlardı. Örneğin; yüzlerini beyaza boyayan, siyahlar giyinmiş Chicago Üniversitesi lisans öğrencileri 16 Ocak 1969’da, bir kadın akademisyenin işten atılmasını binanın her yerine saç ve tırnak kesikleri bırakarak lanetlediler.

Düğün fuarı eylemine tepkiler

15 Şubat 1969’da yapılan düğün fuarı eylemi ses getirmekle kalmadı, kimi ciddi tepkiler de aldı. Fuar alanına birkaç fare bırakılması, kadınların fare korkusuna yönelik cinsiyetçi klişeyi pekiştirdiği için radikal feministler tarafından eleştirildi. Ayrıca WITCH’in diğer kadınlara “biz özgürüz, siz değilsiniz” mesajını yayma yaklaşımı olarak anladıkları söylemi de kınadılar; bu şekilde feminizmin tabanı ile aralarına mesafe koyduklarını ileri sürdüler. Eleştiriler WITCH üyeleri arasında hedef ve taktikler konusunda bazı anlaşmazlıklara neden oldu; bu tarihten sonra dikkatlerini bilinç yükseltme çalışmalarına verdiler.

Chicago’lu kadınlar tarafından 2015 yılında yeniden canlandırılan WITCH, Trump yönetiminin ırkçı ve cinsiyetçi tutumunu hedef alan eylemler gerçekleştirdi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.