Anayasa LGBTT Komisyonu, ‘cinsel yönelim’ ve ‘cinsiyet kimliği’ ibarelerinin anayasanın eşitlik maddesine eklenmesi için Ankara ve İstanbul’da Anayasa Komisyonu’na kart attı.

İstanbul Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen Anayasa Lezbiyen Gey Biseksüel Travesti Transeksüel (LGBTT) Komisyonu, bugün yaptığı basın açıklamasıyla cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının ortadan kaldırılmasını istedi.

Anayasa LGBTT Komisyonu adına açıklamayı okuyan Yeşim Başaran, Hükümetin önce toplumun her kesimini kapsayan bir anayasa yapacağını ilan ettiğini hatırlattı. “Fakat biz LGBTT örgütleri olarak taleplerimizi ilettiğimizde özgürlük ve eşitlik için 22. yüzyılı beklememiz gerektiği söylendi” diyen Başaran, LGBTT bireylerin temel insan haklarının yok sayıldığını, taleplerini daha güçlü ifade edeceklerini belirtti.

Anayasanın tüm vatandaşların insan haklarını koruyan ve tüm ayrımcılıkları önleyen maddeleri içerecek şekilde düzenlenmesini talep eden Başaran, bu taleplerini daha güçlü ifade etmek için TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya kart gönderme eylemleri yapacaklarını duyurdu.
Açıklamanın ardından Anayasa LGBTT Komisyonu üyeleri, üzerinde “Kanunlar önünde eşitlik maddesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği eklensin” yazan yüzlerce kartı, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu’ya Galatasaray Postanesi’nden gönderdi. Komisyon, kart atma eylemlerini sürdüreceklerini ve önümüzdeki hafta da eşitlik ilkesine cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılığının neden eklenmesi gerektiğine ilişkin bir dosyayı TBMM’ye göndereceklerini belirtti.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/102983-yedi-orgut-anayasa-lgbtt-komisyonu-nu-kurdu

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.