Ankara Mamak’ta imam nikâhıyla evlendirilen 18 yaşındaki Yasemin Çetin’i, damat “Bakire çıkmadı” diye baba evine gönderdi. Ailenin sorguladığı Yasemin “Eniştem tecavüz etti” dedi. Ölüm kararı verildi. Genç kız askerden izne gelen ağabeyi tarafından başından vurularak öldürüldü.

Yasemin’in annesi Nurgül, önce kocasını oğlunu azmettirdiği için şikâyet etti, daha sonra polislerin yanlış tutanak düzenlediğini, kocasının olay günü evde olmadığını belirterek şikâyetini geri çekti. Anne Nurgül ifadesinde, kızına Erzurum’daki büyük kızının kocasının tecavüz ettiğini, kızının bir süre önce bu nedenle kürtaj yaptırmak zorunda kaldığını söyledi.

Yasemin Çetin’in cenazesine kadın örgütleri de katıldı. Kadınlar aynı gün bir basın açıklaması da dağıttılar:

“On altı yaşındaydı Yasemin, aynı zamanda teyzesinin oğlu olan eniştesi tarafından tecavüze uğradığında. On sekiz yaşına yaklaşana kadar devam eden istismarın sorumlusu ise o değildi. O daha bir çocuktu bedeni hoyrat amaçlarla tüketildiğinde!”

“Tetiği çeken sadece erkek kardeş; ya diğerleri? Bu toplumun ikiyüzlü ahlak anlayışı, töreler, kadın bedeni üzerinden getirim sağlayan medya, plaza halkları, siyasetçiler, hangi yanını tutsak şiddet!”

“Yasemin; yaşadıklarından erken haberdar olamadığımız, çığlığını geç duyduğumuz için, bağışla bizi! Şimdi seni son yolculuğuna sessizce uğurlarken; sessizliğimizle bu cinayeti protesto edecek; kadın katliamlarına seyirci kalmayacağız!”

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.