Kürtaj yasağı protestolarının birinci yıldönümünde kadınlar yine sokakta

‘Kara Pazartesi’ gösterileri tam bir yıl önce kürtaj yasağı önergesini kısmen engelledi. (Fotoğraf: Michalina Smolen)

2016’da tam bir kürtaj yasağına karşı yapılan Siyah Protesto’dan (Czarny Protest, Black Protest) bir yıl sonra, binlerce kadın bütün dünyada ve Polonya’da 3 Ekim 2017’de daha da fazla kamusal eylemlere girişti.

Organize edenlere göre eylem, katılımcıların (eylemin sembolü olan) “şemsiyelerini kapatmadıklarını” hatırlatıyor ve kadın haklarını korumanın toplumsal öneminin devam ettiği anlamına geliyor.

Geçen yıl, Polonya’da hükümet olan muhafazakar parti PİS (Hukuk ve Adalet Partisi) bütün ülkede ve her koşul altında kürtajı tamamen yasaklayan bir tasarıyı gündeme getirdiğinde büyük öfke uyandırdı. Yürürlükte olan yasa, gebeliğin yaşamı tehdit eden tıbbi bir durum, tecavüz ya da ensest sonucu olduğu kanıtlanmış gebelik ya da fetüste ciddi gelişim bozukluğu olması gerekçeleriyle sonlandırılmasına izin veriyor. Polonyalıların yaklaşık dörtte üçü, yılda sadece 2000 civarı yasal kürtajla sonuçlanan bu politikayı destekliyor.

Bu durum, ‘Kara Pazartesi’ eylemleriyle zirveye ulaştı; Polonya’da 250.000 kadın ve onları destekleyen erkeğin her yerde siyah giyinerek ve siyah şemsiyelerle katılarak sokaklarda tasarıya karşı çıktığı bir genel grev. Nihayet PİS geri adım atarak önergenin reddedileceğini ilan etti.

Yine de, Katolik kilisesi ve fiili olarak PİS lideri Jaroslav Kaczynski tarafından desteklenen, toplumun önemli ve sesi çok çıkan bir bölümü halen yasağı getirmeyi umut ediyor. Şimdi bile, benzer bir önergenin tekrar görüşülmesi için ortada dilekçeler dolaşıyor.

Kadınları Koruyun (Ratujmy Kobiety, Save Women) grubu tarafından organize edilen gösteri, bu partilere kadın hakları hareketinin halen canlı ve güçlü olduğunu ve böyle önlemlere karşı çıkmaya devam edeceğini göstermeyi hedefledi. Web sitelerinden de ulaşılabilen bir dilekçe de imzalanabiliyordu.

Krakov’da katılımcılar saat 18’e kadar PİS ofislerinde toplandılar. Katılanların imzaları ve ses çıkarma araçlarıyla gelmeleri, ancak kapsayıcılık adına parti vb. rozeti takmamaya özen göstermeleri istendi.

Çeviri: Suzan Saner

Bu yazısı 03.10.2017 tarihinde Krakov Post sitesinde yayınlandı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.