Meclis’te kabul edilen 4. yargı paketine göre aralarında cinsel suçlar ve cinsel istismarın da bulunduğu suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilecek.

New York Times’a konuşan Mısırlı kadınlar, suçlu olarak tutuklandıkları ya da bir suçun mağduru oldukları zaman Mısırlı yetkililer tarafından cinsel tacize uğrama riski yaşadıklarını paylaştı.

13 yaşındaki hentbolcu Merve Akpınar, “Sen kızsın, şort giyemezsin, erkeklerin yanında oynayamazsın,” denilerek dışlandığını anlattığı videonun sosyal medyada gündem olmasının ardından öğrencisi olduğu Konuklu İmam Hatip Ortaokulu’na alınmadı.

Van’daki Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan İranlı mülteci bir kadına cinsel saldırıda bulunan iki güvenlik görevlisi erkeğe 15’er yıl hapis cezası verildi.

Fatih Yuluk, Yalova’da bir kadını defalarca taciz etti ve son olarak evine gizlice girdi.

Kod-29’la işten atılan TOMİS üyesi Dilbent Türker ve Onur Eyidoğan, SGK önünde yaptıkları eylemde gözaltına alındı. Balat karakoluna götürülen iki işçi ‘zorla çıplak arama’ya maruz kaldı.

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre; erkekler, Haziran’da en az 94 kadına şiddet uyguladı, en az üç çocuğu öldürdü, en az yedi kız ve oğlan çocuğunu istismar etti, en az yedi kadını taciz etti, 63 kadını da seks işçiliğine zorladı.

Ukrayna Savunma Bakanlığı’nın bir geçit törenine katılacak askeri öğrenci kadınlara topuklu ayakkabı giydirme planı ülkede tepkiye neden oldu.

Ankara’da Hasan Bilgili’nin bir kadına cinsel saldırıda bulunmak suçundan yargılandığı davada mahkeme, failin sperm örneği delilinin çöpe atılmasına ilişkin ATK raporlarının yeniden düzenlenerek teslim edilmesini istedi.

Rus gıda perakendecisi VkusVill, internet üzerinden lezbiyen bir aileyi içeren reklam paylaştı. Reklam, gelen tepkiler nedeniyle kaldırıldı ve Vill özür diledi. Firmanın bu hareketi daha büyük tepkilere neden oldu ve özür mesajına binlerce yorum yağdı.

İspanya’da 24 yaşındaki Samuel Luiz, bir grup tarafından homofobik hakaretlere maruz bırakıldı, dövüldü ve sonrasında kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Cinayetle ilgili inceleme başlatan polis soruşturmanın ardından cinayetin nefret saikiyle işlendiğine dair bir kanıt bulamadıklarını, bu nedenle cinayete nefret cinayeti demenin doğru olmadığını iddia etti. Bu açıklamanın ardından LGBTİQA+ örgütlerinin çağrısıyla birçok şehirde kalabalık protestolar düzenlenerek artan nefret saldırılarına dikkat çekildi.

Senegal’de tecavüz ve erkek şiddetine yönelik cezasızlık politikasına karşı sokağa çıkan kadınlar, “Adalet ve hukuk uygulansaydı, tecavüzcüler hak ettikleri cezayı alsaydı bugün burada olmazdık,” dedi.

Uşak’ta Yaşar Ercan iki yaşındaki bebeği darp ederek ağır yaraladı. Yoğun bakımdaki bebeğin cinsel istismara maruz kaldığı tespit edildi.

Mardin Derik’teki öğretmenevinde 12 yaşındaki çocuğu cinsel istismara maruz bırakan polis, suçunu inkar edip çocuğu ‘hayalperest’ olmakla suçladı.

Macaristan’da bir kitapçı, eşcinsel ebeveynleri olan bir çocuğu anlatan kitap sattığı için para cezasına çarptırıldı. Kitapçıya “geleneksel kitaplardan farklı içeriğe sahip kitaplar” sattığına dair bir uyarı levhası asılacak.

Macaristan’da yürürlüğe giren yasaya göre bundan böyle LGBTİ+’larla dayanışma içinde olan şirketlerin eğitim programları veya reklamları yasak kapsamında olacak, eşcinsellik hakkında aydınlatıcı bilgilerin olduğu eğitim amaçlı kitaplar yayınlanamayacak.

Çin, LGBTİ+ üniversite öğrencileri tarafından işletilen düzinelerce WeChat hesabına erişimi engelledi, ardından hesaplar uyarı yapılmadan silindi.

Britney Spears, geçen hafta ilk kez mahkemede ifade vererek, bütün hayatının babasının kontrolünde olduğunu, babasının zoruyla ilaç kullandığını söylemişti. Spears’ın avukatlarının vasiliğin sonlanması için verdiği son dilekçe de reddedilmişti. Mahkeme tarafından atanan avukatı, istifa etme kararı aldı. Spears, vasilik durumu nedeniyle kendi avukatını seçemiyor.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te aşırı sağcılar LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün ofisini bastı, LGBTİ+’ları ve gazetecileri darp etti.

BBC News’ten Ishleen Kaur, yıllarca yoga öğretmenliği yaptığı, dünyanın en büyük yoga hareketlerinden olan Şivananda’da bir kadının maruz kaldığı cinsel taciz ve saldırıdan haberdar olmasının ardından yaptığı araştırma sonucu pek çok kadının maruz kaldığı cinsel saldırıyı ortaya çıkardı.

UEFA, Euro 2020 sponsoru Volkswagen’den Rusya’nın St. Petersburg ve Azerbaycan’ın Bakü kentinde oynanacak çeyrek final karşılaşmasındaki saha kenarı tabelalarında yer alacak reklamlarda gökkuşağı bayrağı kullanmamasını istedi.

 

Bir cevap yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + fifteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.