Derik Kaymakamı, bağımlılıkla mücadele ile ilgili düzenlediği toplantıda N.Ç. davasının hükümlüsü Şeyhdavut D.’yi kanaat önderi olarak ağırladı.

Karaman’da Uğur Y., anlaşmalı boşanma için birlikte adliyeye gittiği Yıldız Y.’yi bıçakladı.

Yozgat’ta Serkan B. boşanma aşamasında olduğu Huriye B.’yi öldürdü, kayınbiraderini yaraladı, ardından intihar etti.

Diyarbakır’da sekiz aylık hamile Songül G. evinde şüpheli bir şekilde ölü bulundu.

Gaziantep’te Hamide Şeyh Müslim ve annesi, polisin bir şey yapmaz dediği imam nikahıyla evli olduğu erkek Ümit Dur tarafından silahla yaralandı; kardeşi ise öldürüldü.

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola hakkında, uzlaştırma görüşmelerinde geçen diyalogları açıkladığı gerekçesiyle “gizli kalması gereken bilgilerin ihlali” suçu işlediğini iddia ederek tekrar suç duyurusunda bulundu.

İzmir’de bir kadın belediye otobüsü şoförü, durak harici yolcu almadığı gerekçesiyle otobüste bulunan bir erkek yolcu tarafından sözlü ve fiziki saldırıya uğradı.

İzmir’de G.K. isimli kadın evli olduğu Ç.K. tarafından bıçakla rehin alındı.

Ankara Melike Hatun Camii İmamı Hatibi Halil Konakçı, “Sokaklar ne hale geldi! Kasap dükkanı gibi”, “et görmekten içimiz dışımıza çıkıyor artık” şeklinde kadın düşmanı beyanlarda bulundu; “namazını kıldır hanımına, başını örttür” diyerek erkeklere seslendi. AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci ise imamı savunan açıklamalarda bulundu. AKP’li Mücahit Birinci’nin cesaretlendirmesinin ardından imam Halil Konakçı, “tebliğe devam edeceğim” paylaşımında bulundu.

Bursa’da Songül E. isimli kadın bir erkek tarafından silahla yaralandı.

Üsküdar’da Elif Güneş, “sana anlatacaklarım var” diyerek buluşmak isteyen ayrılmış olduğu K.G. isimli erkek tarafından otomobilin içinde silahla vurularak öldürüldü. 

Edirne’de Yasemin D. isimli kadın boşanma aşamasında olduğu A.D. isimli erkek tarafından silahla yaralandı.

BM Özel Raportörü Reem Alsalem, Türkiye ziyaretinde yaptığı kadın ve kız çocuklarının yaşadığı şiddete ilişkin görüşmelerin ardından İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının failleri cesaretlendirdiğini ve kadına yönelik şiddet sorununun artmış olduğunu söyledi. Türkiye ziyaretine dair ön bulguları ve tavsiyelerin özetini paylaştığı metinde ise toplumsal cinsiyet ifadesinin ulusal eylem planlarından ve tüm resmi ve yasama ile ilgili politikalardan çıkarılmış olmasından duyduğu endişeyi paylaştı.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.