Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan, işkence gördüğünü ve infaz koruma memurlarının cinsel saldırısına maruz bırakıldığını belirterek suç duyurusunda bulunan Garibe Gezer’in intihar ettiği açıklandı.

İpek Er’i intihara sürükleyen tecavüz faili Musa Orhan’a takdir indirimi yaparak 10 yıl hapis cezası veren mahkeme, tutuklama talebini reddetti.

Sayıştay raporuna göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, ücretsiz süt dağıtımı ve Anne Kart uygulamaları mevzuata aykırı bulundu.

Türkiye’de kadın profesörlerin oranı yüzde 32,5 iken; bu kadrolardan sadece yüzde 3,94’ü rektörlük ve dekanlık görevi yapıyor.

Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya sahibi Fransız judocu Margaux Pinot, antrenörü Alain Schmitt tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıkladı. 

Türkiye Barolar Birliği’nin 36. Olağan Genel Kurulu’nun öncesinde kadın avukatlar, cinsiyet eşitliği talep eden bir deklarasyon yayınladı. Seçim sonuçlarına göre TBB yönetiminde tek kadın üye yer alabildi.

Emine Bulut cinayeti davasında Bölge Adliye Mahkemesi Savcısı’nın, katil Fedai Varan için iyi hal ve tahrik indirimi istediği ortaya çıktı.

Keanu Reeves, 1999 yapımı The Matrix’in senaryo taslağından bir trans karakterin çıkarıldığını açıkladı.

High School Musical oyuncusu Joshua Bassett cinsel istismara uğradığını açıkladı.

CHP’li kadın vekillerin hazırladıkları ve kadınların siyasette eşit temsilini öngören kanun teklifinin TBMM gündemine alınması AKP-MHP oylarıyla reddedildi.

Erkekler kasım ayında en az 34 kadını öldürdü.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, İstanbul Sözleşmesinin kadını korumak yerine geleneklere zarar verdiğini ifade ederek, “Bir sloganları var; ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır.’ Bu palavradır,” dedi.

Polonya, doktorların tüm gebelikleri ve düşükleri hükümete bildirmelerini zorunlu kılacak merkezi bir gebelik kaydı oluşturmayı planlıyor.

Kayseri Kocasinan ilçesinde İsmail Çakır boşanma aşamasında olduğu Zehra Çakır’ı öldürdü. 

Adana’da Osman Hoşça evli olduğu Fatma Hoşça’yı öldürdü.

Pantene Altın Kelebek Yaşam Boyu Onur Ödülü, yaşamı boyunca birçok kez kadınlara şiddet uygulayan İbrahim Tatlıses’e verildi.

Diyarbakır’da, Mahmut Bozkurt, 18 yaşındaki oğlu Muhammed Semih’i bıçakla öldürdü, evli olduğu Sabika ve 15 yaşındaki kızını da yaraladı.

Ankara’da yaşayan trans kadın Derya, Sıhhiye semtindeki bir otoparkta asılı halde ölü olarak bulundu.

Türkiye mecliste yüzde 17,3’lük kadın temsil oranı ile dünyada 130. sırada. Türkiye’de 20 ilden bugüne kadar tek bir kadın milletvekili çıkmadı.

Bingöl Pir Ali Bey KYK Kız Yurdu’na, iki erkek güvenliğe takılmadan girip öğrencileri taciz etti. 

Şırnak Cizre’de 2019 yılında 40’ı aşkın öğrenciye cinsel istismarda bulunan Merkez Anadolu Lisesi müdür yardımcısı Burak Ercan’ın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında fail yine tutuklanmadı.

Uluslararası Af Örgütü, Afganistan’da Taliban’ın kadınlara şiddet uygulayan failleri cezaevinden serbest bıraktığını, şiddete uğrayan kadınları tutukladığını açıkladı.

İngiltere’de hastane çalışanı David Fuller, 1987’de iki kadını öldürdüğünü ve kasım 2020’ye kadar hastane morglarında en az 100 kadın ve çocuk cesedine cinsel istismarda bulunduğunu itiraf etti.

İstanbul’da, 10 yaşındaki çocuğa sistematik bir şekilde cinsel istismarda bulunan Volkan Kabak’ın yargılandığı dava duruşmasına mahkeme başkanı, çocuktan cinsel istismarı anlatmasını istedi.

Teksas’ta kürtaj hapının kullanımını hamileliğin ilk yedi haftasıyla sınırlayan, kürtaj haplarının tele sağlık yoluyla reçetelenmesi ve posta yoluyla gönderilmesini yasaklayan, yasayı ihlal edenlere hapis ve para cezası yaptırımı getiren yasa yürürlüğe girdi.

Çinli kadın tenisçi Peng Shuai, eski başbakan yardımcısı Gaoli Zhang’ın cinsel saldırısına maruz kaldığını sosyal medyada duyurduktan sonra sansüre uğradı.

Avustralya’da yıllık Hane halkı, Gelir ve İşgücü Dinamikleri (Hilda) araştırmasına göre, kadınlar erkeklerden haftada 21 saat daha fazla ücretsiz iş yapıyor.

Kocaeli’nde Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kanada’ya çalışmaya giden gençler için “Ne kadar gey varmış haberimiz yokmuş,” ifadelerini kullandı.

Urfa Siverek’te Müslüm Abacıoğlu evli olduğu Özgül Abacıoğlu’nu öldürdü.

İngiltere’de cinsiyetler arası ücret farkı 1990’ların ortasından bu yana neredeyse hiç değişmedi. Ücretli işte çalışan kadınlar erkeklere göre saatte ortalama %19 daha az kazanıyorlar.

Adana’da evli olduğu kadına işkence yapan Serhat K, “Sadece birkaç tane vurdum,” dedi, serbest bırakıldı.

İzmir’de dini nikâhla birlikte yaşadığı beş aylık hamile Sezen Ünlü’yü öldüren Anıl Yolum, yargılandığı davanın ilk duruşmasında kendini aklamaya, avukatı da gerekçe aramaya çalıştı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesinden bir kadın öğrenci bir erkek öğrenci tarafından şiddete maruz kaldı.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan erkek, boşanma aşamasında olduğu kadına saldırdı.

Eski uzman çavuş Ömer Solmaz, boşanma aşamasında olduğu kadının jandarma korumasındaki evine ateş açtı, bir asker yaralandı.

Elazığ’da bir erkek, kendisinden ayrılan kadının evini benzin döküp ateşe verdi.

Toronto’da yapılan bir araştırmaya göre, 2021 yılında küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan kadınların maaşları %5,3 artarken erkeklerinki %10,3 arttı.

“Boşanmak yerine ikinci eşi alın, resmiyette tek eşlilik fiiliyatta zina ve fuhuş serbestliğidir” dedikten sonra görevden alınan eski GATA Başhekim Yardımcısı Ali Edizer, mahkeme kararı ile görevine döndü.

Pandemi, Hindistan’da cinsiyetler arası ücret farkını daha da kötüleştirdi; daha fazla kadın hak ettiği zammı ve ikramiyelerini alamadı.

Erzurum’da Diyanet’e bağlı Kur’an kursunda yaşları 10 ile 11 arasında değişen yedi çocuk cinsel istismara uğradı.

Kanada’da başörtüsü nedeniyle Müslüman öğretmenin işine son verildi.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.