Feminist sanatçı Neriman Polat’ın Şefkatsiz isimli kişisel sergisi Merdiven Art Space‘te açıldı. Toplumsal cinsiyet, erkek şiddeti, devlet şiddeti ve iktidar ilişkilerini sorgulayan işlerine aşina olduğumuz Neriman Polat bu defa çocukluğa odaklanıyor. Şefkatsiz, şefkatli sıcacık aile evlerimizin soğuk dört duvar gerçekliğini şiddetle büyümelerimizi anlatıyor. Sergi 8 Aralık’a kadar açık, tanıtım metninden bir parça:

Toplumsal şiddetin giderek daha görünür hale geldiği bu dönemde, aile kavramının korunaklı yapısını sorgulamaya açarak çocuk kırılganlığı üzerinden toplumsal ve kentsel bir bozulmaya işaret eden Polat; şefkat kavramını barındırmaktan uzak evlerin tasvirini yapıyor. Mekâna örülmüş tuğla duvar, silüeti gün geçtikçe bozulan bir şehrin unutulmuş sokaklarındaki cepheleri anımsatırken; duvarla bütünleşen, yıkılmış bir ev fotoğrafı bu cepheye eşlik ediyor. Üzerlerindeki desenlerin, sanatçının müdahalesi ile ağırlığı söyleminde saklı dramatik imgelere dönüştürüldüğü çocuk battaniyeleri ve tanıdık bir çocuk odası rengine bürünmüş iç mekân, bize şefkatsiz bir dünyanın bıraktığı izleri gösteriyor. Neriman Polat, yeniden yorumladığı desenlerin içindeki toplumsal cinsiyet kodlarını ve susturulmuşluğu merkeze alarak giderek karartılan bir geleceğe parmak basıyor.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.