• Nepal, kadınlara yönelik asit saldırılarına verilen cezaları artırmak için harekete geçti ve kadın politikacılar tecavüz için daha sert cezaları yasalaştırmaya çalışıyor. Hayatta kalanlar tarafından yürütülen bir kampanyanın ardından, Nepal hükümeti, suçluların cezasını 20 yıla kadar hapis cezasına çıkarmak ve asit satışını kontrol etmek için yeni yasalar çıkardı.
  • Sudan ordusu ve milisleri, kadınların politik konuşmalarını şiddetle bastırmaya devam ediyor.
  • 22 ülkedeki kadınlarla yapılan bir anket, 15-25 yaş arasındaki genç kızların ve genç kadınların yaklaşık olarak yüzde 60’ının ağır çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koydu.
  • Sichuan eyaletinin ücra bir bölgesinde yaşayan 30 yaşındaki vlogger Lamu’nun, eski kocası tarafından yakılarak öldürülmesiyle Çin’de aile içi şiddete karşı yeniden bir öfke doğdu.
  • Belçikalı bir adam, 2018’deki boşanma duruşmasının ardından eski karısını bir çuvaldızla öldürme suçundan aklandı ve kasıtlı cinayetten daha az bir suçlamayla mahkum edildikten sonra hapis yattığı sürenin cezasına sayılması nedeni ile serbest bırakıldı.

Çeviren: Gaye Polat

Bu yazının orijinali Feminist Current‘da yayınlanmıştır.

Bir cevap yazın

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.